SME

Internet do odľahlých obcí môžu zaplatiť operátori

Keď Smer stopne peniaze na zavedenie internetu na vidiek, dostať ho tam môžu operátori. Štát na tom však stratí.

(Zdroj: Ilustračné - Sxc.hu)

BRATISLAVA. Odľahlé slovenské obce možno získajú kvalitnejšie internetové pripojenie napriek tomu, že Ficova vláda chce zastaviť financovanie internetizácie vidieka z eurofondov.

Rýchlejší internet tam môžu priniesť firmy, ktoré získajú kmitočty na mobilné siete štvrtej generácie. „Táto myšlienka je zaujímavá a budeme sa ňou zaoberať,“ povedal Martin Kóňa z ministerstva dopravy.

Nebráni sa tomu ani Telekomunikačný úrad, ktorý bude kmitočty dražiť už tento rok. Rozhodnúť sa má podľa Kóňu do niekoľkých týždňov.

Nápad z Česka

V Česku, ktoré chce licitovať frekvencie tiež tento rok, sa bude musieť víťaz zaviazať, že signálom rýchleho internetu najprv pokryje riedko osídlené oblasti. Najneskôr do roku 2018 musí pokryť celú krajinu.

„Zmyslom je podporiť dostupnosť vysokorýchlostného internetu aj na vidieku,“ vysvetľuje hovorca Českého telekomunikačného úradu František Malina.

Telekom, Orange a Telefónica nechceli návrh komentovať s vysvetlením, že ešte nie sú známe podmienky samotnej aukcie frekvencií.

Slovanet, ktorý sa o ne tiež zaujíma, hovorí, že by mohol znížiť ceny frekvencií a viesť aj k úprave ďalších podmienok.

„Či by takéto riešenie bolo koncepčné, alebo finančne vhodnejšie, by bolo potrebné dôkladne analyzovať,“ povedal Martin Datko zo Slovanetu.

Nižší výnos z frekvencií si uvedomuje aj český telekomunikačný úrad. „Výnos však pre nás nie je rozhodujúcim ukazovateľom úspešnosti, tým je podpora inovácií či konkurencie,“ tvrdí Malina.

kc.jpg
Chyba nie je v hlave normálneho človeka, píše Konštantín Čikovský

Projekt vraj meškal

Dnes má u nás problém s internetovým pripojením vyše 300-tisíc ľudí v 729 obciach. Operátorom sa tam neoplatí investovať do vedenia či vysielačov.

Tie mal v rámci internetizácie postaviť štát za 113 miliónov eur, ktoré na to máme v eurofondoch. Ficova vláda však chce tieto peniaze využiť na podporu zamestnávania mladých.

„Hlavným dôvodom presunu je obava, že pre sklzy v príprave projektov by sme nestihli peniaze vyčerpať,“ tvrdí Kóňa.

Sklzy potvrdil aj Brusel, no Radičovej vláda sa ich snažila dohnať. „Keby sa dodržiavali nastavené termíny, eurofondy by sa vyčerpať stihli,“ reagoval Branislav Máčaj, bývalý šéf vládnej agentúry, ktorá mala projekt robiť.

Radičovej aj prvá Ficova vláda sa pritom zaviazali, že rozširovanie internetu na vidiek budú financovať z verejných zdrojov. V rozpočte však na to peniaze nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu