SME

Sondy Voyager oslavujú 25. výročie vypustenia a letia k okraju slnečnej sústavy

Washington 20. augusta (TASR) - Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oslavuje tento týždeň 25. výročie vypustenia zatiaľ najúspešnejších umelo ...

Washington 20. augusta (TASR) - Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oslavuje tento týždeň 25. výročie vypustenia zatiaľ najúspešnejších umelo vyrobených vesmírnych telies v histórii - dvoch malých vesmírnych sond Voyager.

Ich dlhá vesmírna odysea sa začala bez veľkých okázalostí v roku 1977. Podľa pôvodných plánov mali misie sond Voyager 1 a Voyager 2 trvať len štyri roky.

Ich vesmírna púť sa však na prekvapenie všetkých predĺžila na neuveriteľnú štvrťstoročnicu a oba Voyagery odvtedy poslali na Zem tony údajov a fotografií, ktoré urobili revolúciu v dovtedajšom nazeraní pozemšťanov na slnečnú sústavu.

SkryťVypnúť reklamu

Voyager 1 od svojho vypustenia precestoval neuveriteľných 12,9 miliardy kilometrov, čo je 86-násobná vzdialenosť Zeme od Slnka. Voyager 2 prekonal k dnešnému dňu 10,2 miliardy kilometrov.

Obe dodnes funkčné sondy letia vesmírnym priestorom rýchlosťou 60.000 kilometrov za hodinu a smerujú už k najkrajnejším oblastiam slnečnej sústavy. Ich najbližším náročným manévrom bude opustenie gravitačného poľa Slnka a odlet do otvoreného medzihviezdneho priestoru.

Niektorí vedci sú presvedčení, že Voyager 2 vstúpi do oblasti zníženého pôsobenia "slnečného vetra", teda prúdu elektricky nabitých častíc, už v priebehu jedného alebo dvoch rokov.

Očakáva sa, že o sedem až 21 rokov sa vymaní z oblasti pôsobenia magnetického poľa Slnka a poletí ďalej do medzihviezdneho priestoru, čím sa preň začne celkom nová fáza existencie. Mnohí v považujú práve túto fázu za najvýznamnejšiu misiu NASA v celej jeho histórii.

SkryťVypnúť reklamu

"Voyager je korunou úspechu celej našej doby," myslí si bývalá predstaviteľka zobrazovacej zložky projektu Voyager Carolyn Porcová.

"Povedala by som, že ľudstvo si z konca druhej polovice 20. storočia a začiatku 21. storočia uchová v pamäti práve naše úsilie o výskum slnečnej sústavy, a Voyager je korunou celej tejto snahy. Bola to misia, ktorá nám otvorila slnečnú sústavu," dodala Porcová.

Voyager 2 bol vypustený z floridského Mysu Canaveral presne pred 25 rokmi - 20. augusta 1977. O niekoľko týždňov na to - 5. septembra - vyštartoval aj identický Voyager 1 a svoju spriaznenú sondu dobehol natoľko, že dnes je najvzdialenejším človekom vytvoreným objektom vo vesmíre.

Vedci z NASA očakávajú, že pri svojej púti mimo slnečnej sústavy by mali oba Voyagery naraziť aj na známky mimozemského života. Robotické sondy sú vybavené aj záznamom a odkazom obyvateľom planéty Zem pre potenciálnych predstaviteľov inteligentnej formy života.

SkryťVypnúť reklamu

Sondy nesú kovovú platňu s obrazom človeka - muža i ženy, ktorá obsahuje okrem iného informácie v dvojkovej sústave o polohe Zeme a slnečnej sústavy v priestore našej Galaxie. V posolstve sú aj zvukové záznamy vrátane skladby Johnny B. Goode od Chucka Berryho, Mozartovej Čarovnej flauty, uspávanky, akú na Zemi matky spievajú deťom v kolísk, či zvuk vody, vetra a bozku.

Na ceste slnečnou sústavou obe jednotonové sondy v roku 1979 navštívili planétu Jupiter a jeho suseda Saturn dosiahli v rokoch 1980 a 1981. Fotografie z týchto planét poskytla už predtým sonda Pioneer, no boli to až ostré a farebné obrázky z Voyagerov, ktoré verne priblížili nadpozemskú krásu sveta týchto planét.

Pri Saturne sa cesty oboch "dvojičiek" rozdelili. Voyager 1 bol vyvrhnutý nahor z orbitálnej plochy, kde sa sústreďujú obežné dráhy všetkých deviatich planét slnečnej sústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Voyager 2 pokračoval na svojej ceste k planétam Urán a Neptún, ktoré predtým ešte nezhliadlo žiadne ľudské oko. Kým ho kozmické sily nevyvrhli von z orbitálnej plochy podobne ako jeho dvojičku, stal sa Voyager 2 prvou ľudskou sondou pri Uráne a Neptúne.

Dnes sú sondy už tak vzdialené od Zeme, že vyslanému rádiovému signálu trvá deväť hodín, kým dosiahne Laboratórium NASA pre raketový pohon v kalifornskej Pasadene.

Odborníci dúfajú, že oba Voyagery budú vysielať na Zem informácie ešte najmenej ďalších 20 rokov. Potom pohonné reaktory na ich palube stíchnu a sondy budú možno ešte celé milióny rokov pokračovať v ceste nekonečným vesmírom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 729
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 999
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 781
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 561
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 498
SkryťZatvoriť reklamu