SME

Sondy Voyager oslavujú 25. výročie vypustenia a letia k okraju slnečnej sústavy

Washington 20. augusta (TASR) - Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oslavuje tento týždeň 25. výročie vypustenia zatiaľ najúspešnejších umelo ...

Washington 20. augusta (TASR) - Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oslavuje tento týždeň 25. výročie vypustenia zatiaľ najúspešnejších umelo vyrobených vesmírnych telies v histórii - dvoch malých vesmírnych sond Voyager.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich dlhá vesmírna odysea sa začala bez veľkých okázalostí v roku 1977. Podľa pôvodných plánov mali misie sond Voyager 1 a Voyager 2 trvať len štyri roky.

Ich vesmírna púť sa však na prekvapenie všetkých predĺžila na neuveriteľnú štvrťstoročnicu a oba Voyagery odvtedy poslali na Zem tony údajov a fotografií, ktoré urobili revolúciu v dovtedajšom nazeraní pozemšťanov na slnečnú sústavu.

SkryťVypnúť reklamu

Voyager 1 od svojho vypustenia precestoval neuveriteľných 12,9 miliardy kilometrov, čo je 86-násobná vzdialenosť Zeme od Slnka. Voyager 2 prekonal k dnešnému dňu 10,2 miliardy kilometrov.

Obe dodnes funkčné sondy letia vesmírnym priestorom rýchlosťou 60.000 kilometrov za hodinu a smerujú už k najkrajnejším oblastiam slnečnej sústavy. Ich najbližším náročným manévrom bude opustenie gravitačného poľa Slnka a odlet do otvoreného medzihviezdneho priestoru.

Niektorí vedci sú presvedčení, že Voyager 2 vstúpi do oblasti zníženého pôsobenia "slnečného vetra", teda prúdu elektricky nabitých častíc, už v priebehu jedného alebo dvoch rokov.

Očakáva sa, že o sedem až 21 rokov sa vymaní z oblasti pôsobenia magnetického poľa Slnka a poletí ďalej do medzihviezdneho priestoru, čím sa preň začne celkom nová fáza existencie. Mnohí v považujú práve túto fázu za najvýznamnejšiu misiu NASA v celej jeho histórii.

SkryťVypnúť reklamu

"Voyager je korunou úspechu celej našej doby," myslí si bývalá predstaviteľka zobrazovacej zložky projektu Voyager Carolyn Porcová.

"Povedala by som, že ľudstvo si z konca druhej polovice 20. storočia a začiatku 21. storočia uchová v pamäti práve naše úsilie o výskum slnečnej sústavy, a Voyager je korunou celej tejto snahy. Bola to misia, ktorá nám otvorila slnečnú sústavu," dodala Porcová.

Voyager 2 bol vypustený z floridského Mysu Canaveral presne pred 25 rokmi - 20. augusta 1977. O niekoľko týždňov na to - 5. septembra - vyštartoval aj identický Voyager 1 a svoju spriaznenú sondu dobehol natoľko, že dnes je najvzdialenejším človekom vytvoreným objektom vo vesmíre.

Vedci z NASA očakávajú, že pri svojej púti mimo slnečnej sústavy by mali oba Voyagery naraziť aj na známky mimozemského života. Robotické sondy sú vybavené aj záznamom a odkazom obyvateľom planéty Zem pre potenciálnych predstaviteľov inteligentnej formy života.

SkryťVypnúť reklamu

Sondy nesú kovovú platňu s obrazom človeka - muža i ženy, ktorá obsahuje okrem iného informácie v dvojkovej sústave o polohe Zeme a slnečnej sústavy v priestore našej Galaxie. V posolstve sú aj zvukové záznamy vrátane skladby Johnny B. Goode od Chucka Berryho, Mozartovej Čarovnej flauty, uspávanky, akú na Zemi matky spievajú deťom v kolísk, či zvuk vody, vetra a bozku.

Na ceste slnečnou sústavou obe jednotonové sondy v roku 1979 navštívili planétu Jupiter a jeho suseda Saturn dosiahli v rokoch 1980 a 1981. Fotografie z týchto planét poskytla už predtým sonda Pioneer, no boli to až ostré a farebné obrázky z Voyagerov, ktoré verne priblížili nadpozemskú krásu sveta týchto planét.

Pri Saturne sa cesty oboch "dvojičiek" rozdelili. Voyager 1 bol vyvrhnutý nahor z orbitálnej plochy, kde sa sústreďujú obežné dráhy všetkých deviatich planét slnečnej sústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Voyager 2 pokračoval na svojej ceste k planétam Urán a Neptún, ktoré predtým ešte nezhliadlo žiadne ľudské oko. Kým ho kozmické sily nevyvrhli von z orbitálnej plochy podobne ako jeho dvojičku, stal sa Voyager 2 prvou ľudskou sondou pri Uráne a Neptúne.

Dnes sú sondy už tak vzdialené od Zeme, že vyslanému rádiovému signálu trvá deväť hodín, kým dosiahne Laboratórium NASA pre raketový pohon v kalifornskej Pasadene.

Odborníci dúfajú, že oba Voyagery budú vysielať na Zem informácie ešte najmenej ďalších 20 rokov. Potom pohonné reaktory na ich palube stíchnu a sondy budú možno ešte celé milióny rokov pokračovať v ceste nekonečným vesmírom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 647
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 510
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 275
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 858
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 766
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 719
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 873
SkryťZatvoriť reklamu