Už v lete sa môžu licitovať frekvencie pre vysokorýchlostný internet. Okrem troch mobilných operátorov sa o ne zaujímajú Slovanet, GTS Slovakia aj finančná skupina J&T.
Agentúru správu sme o 23:25 nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Kmitočty pre siete štvrtej generácie, ktoré sú ideálne pre vysokorýchlostné internetové pripojenie, vzbudzujú záujem aj mimo telekomunikačný sektor.
„Je to jedna z investičných príležitostí, o ktorej uvažujeme,“ povedala hovorkyňa finančnej skupiny J&T Nikol Kubaská.
Finančníci sa podľa českého denníka E15 zaujímajú o tieto frekvencie aj v Českej republike. Ani v jednej krajine podľa Kubaskej zatiaľ nepadlo konečné rozhodnutie, či o kmitočty skupina naozaj zabojuje.
Náš Telekomunikačný úrad chce frekvencie pre siete štvrtej generácie prideľovať cez aukciu, zrejme až v druhej polovici roka. Čaká totiž na novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá má ich dražbu umožniť.
„Predseda úradu názor nezmenil, naďalej považuje elektronickú aukciu za najefektívnejší spôsob prideľovania frekvencií,“ potvrdil v pondelok hovorca teleúradu Roman Vavro.
Na podmienky čaká Slovanet aj GTS
Záujem o kmitočty doteraz prejavili Orange, Telekom aj Telefónica O2. Či sa však do súťaže naozaj zapoja, bude závisieť od konečnej podoby jej podmienok.
Okrem mobilných operátorov láka vysokorýchlostná mobilná sieť aj tých klasických. .„Máme záujem zúčastniť sa tohto tendra,“ povedal SME prevádzkový riaditeľ spoločnosti Slovanet Rastislav Faith. Všetko však podľa neho bude závisieť od súťažných kritérií.
„Prípravu podmienok sledujeme a svoju účasť zvážime podľa ďalšieho vývoja,“ reagovala zas spoločnosť GTS Slovakia.
Nováčik má dostať aj staršie frekvencie
Teleúrad zatiaľ definitívne kritéria súťaže nezverejnil. Predbežne počíta s dvomi kolami aukcií, do prvého by mohli ísť len tí operátori, ktorí ešte u nás nepodnikajú.
Keby takáto firma aj zvíťazila, ako bonus by mohla získať frekvencie pre siete druhej generácie (GSM). Tie sú vhodné na poskytovanie hlasových služieb.
Najlukratívnejšie frekvenčné pásmo 800 MHz, takzvanú digitálnu dividendu, plánuje úrad rozdeliť na tri časti. Prakticky by to znamenalo, že jednému zo súčasných operátorov sa nové kmitočty neujdú.
Česi očakávajú 375 miliónov eur
Zatiaľ nie sú známe ani odhady, koľko by Slovensko mohlo na prideľovaní frekvencií zarobiť. Dvakrát väčšia Česká republika si z ich licitácie sľubuje 9,2 miliardy korún, čo je asi 375 miliónov eur.
Česi budú kmitočty operátorom prideľovať na 15 rokov. Súťaž sa začne v júni, záujemcovia sa budú môcť hlásiť až do augusta. Samotná aukcia príde na rad na jeseň.
Jej víťaz, ktorý získa kmitočty v pásme 800 MHZ, sa bude musieť podľa Hospodářskych novín zaviazať, že ako prvé pokryje signálom riedko osídlené oblasti.
Za pokrytie jedného riedko osídleného okresu rýchlosťou najmenej 2 Mbit/s bude môcť pokryť jeden lukratívnejší región. Celú krajinu musí pokryť najneskôr do roku 2018.
Česi chcú takto splniť záväzok voči Európskej únii, ktorá kladie dôraz na zavedenie vysokorýchlostného internetu aj do odľahlých častí členských krajín.