Nižná Myšľa 19. augusta (TASR) - Nových 13 hrobov z obdobia staršej doby bronzovej odkryli archeológovia v tohtoročnej 26. sezóne výskumu pohrebiska a opevneného sídliska otomanskej kultúry v Nižnej Myšli v okrese Košice - okolie. Tým sa celkový počet hrobov zvýšil na 762.
Doterajší výskum, ktorý robia v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach, ukázal, že v rokoch 1700 až 1400 pred naším letopočtom bolo pri Nižnej Myšli veľké remeselné, obchodné a civilizačné centrum. Archeologické nálezy podľa vedúceho výskumu Ladislava Olexu z košického pracoviska Archeologického ústavu SAV v Nitre potvrdili kontakty s kultúrou, ktorá v tom čase prekvitala v gréckych Mykénach a Tróji.
Za unikátne v európskom kontexte považuje Olexa nálezy potvrdzujúce začiatky metalurgie farebných kovov na našom území, ale aj ďalšie doklady hmotnej kultúry staršej doby bronzovej, ako sú pracovné nástroje a bronzové šperky.
Tohtoročný výskum robia v Nižnej Myšli na kopci Várhegy aj vďaka šiestim pracovným miestam, ktoré v rámci verejnoprospešných prác poskytol Okresný úrad práce Košice-okolie. Na výskume sa podieľajú už niekoľko sezón aj archeoturisti z Nemecka, ktorí si náklady spojené s pobytom hradia sami. Archeológom pomáha i miestne občianske neziskové združenie Collegium Myssle.
Vzácne archeologické nálezy z Nižnej Myšle sú súčasťou unikátnej výstavy Medzi Mykénami a Baltom, ktorá po tohtoročnej prezentácii vo Východoslovenskom múzeu poputuje v budúcom roku poľskými mestami Krosno, Varšava a Gdansk.
Obrazová redakcia TASR vydala k správe fotomateriál