WASHINGTON, BRATISLAVA. Niektorí hovoria, že je to pre internetovú komunitu ešte horší zákon ako SOPA a PIPA, proti ktorým protestovali ľudia v zime. Napriek tomu CISPA – zákon na ochranu a zdieľanie spravodajských informácií na internete prešiel vo štvrtok večer takmer úplne potichu.
Proti kyberzločincom
Americká snemovňa ju mala schvaľovať až v piatok, no urobila tak o deň skôr. A výrazná časť internetovej komunity aj ochrancov práv občanov je zhrozená.
O čo ide? Zákon má podľa predkladateľov pomôcť tomu, aby americké úrady efektívnejšie bojovali proti hackerom a kyberzločincom. „Je to posledná bašta, ktorú potrebujeme na ochranu našej krajiny,“ tvrdil republikán Mike Rogers podľa BBC.
Spoločnosti teraz môžu oveľa ľahšie spolupracovať s vládou a posielať im súkromné informácie o ľuďoch, ktoré majú, keď pôjde o kyberzločiny. Spolupráca je dobrovoľná a aj preto firmy ako Facebook, Microsoft, Google a ďalších 800 spoločností s návrhom väčší problém nemajú.
Podľa dodatkov zo štvrtka môžu informácie žiadať aj pri otázke národnej bezpečnosti či ochrane detí. Nebudú sa môcť zdieľať informácie o zdravotných, vzdelávacích či daňových záznamoch.
Divoký západ
Kritici, najmä na internete, sa však obávajú, že tieto informácie bude vláda využívať aj v iných prípadoch. „Tento zákon naruší ochranu súkromia každého Američana na internete. Vytvorí to divoký západ pri zdieľaní informácií,“ povedal podľa Guardianu Bennie Thompson.
Zákon však ešte musí prejsť Senátom a prezidentom Barackom Obamom. Ten sa predtým vyjadril, že ho bude vetovať.