Londýn 19. augusta (TASR) - Britskí archeológovia začali práce na vykopávkach pozostatkov dvoch rímskych víl, ktoré sa našli asi pol metra pod povrchom školského futbalového ihriska v grófstve Wiltshire.
Oba domy postavené pre aristokratov okolo roku 350 n. l. mali 40 izieb a našla sa v nich veľká mozaiková plocha vo výnimočne dobre zachovanom stave. Podľa odborníkov je nález v škole sv. Vavrinca v meste Bradford-on-Avon najvýznamnejším archeologickým objavom v Anglicku od 60. rokov minulého storočia.
Mark Corney z univerzity v Bristole tvrdí, že najprekvapivejší je stav, v akom sa našla mozaika. "Steny pôvodnej budovy a strešná krytina sa zrútili na mozaiku, takže sa v bezchybnom stave zachovala po vyše 1500 rokov," povedal pre britské noviny Sunday Telegraph.
Mozaika s plochou viac než päť krát desať metrov tvorila podlahu rozsiahlej haly spájajúcej obe vilya zobrazuje vázu s namaľovanými delfínmi. Predpokladá sa, že domy boli súčasťou rozsiahleho sídla, rozprestierajúceho sa na päť kilometrov širokom území, ktoré obsahovalo aj rodinné pohrebisko.
Na okrajoch domov sa našli stopy po umelecky tvarovaných záhradách, pravdepodobne obsahujúcich ornamentálne jazierka a udržiavané kvetinové záhony.
"Deti sa na ihrisku pri hre futbalu často odreli na pozostatkoch rímskeho muriva a keramiky, ktoré vytŕčali zo zeme," povedal kvestor školy Ian Bolden. Škola, mestská rada a nadácia English Heritage v súčasnosti diskutujú o možnostiach otvorenia náleziska pre verejnosť.
12 han dem