Nairobi/Londýn 19. augusta (TASR) - Program OSN pre ochranu životného prostredia (UNEP) sprístupnil tento mesiac širokej verejnosti interaktívny atlas biodiverzity našej planéty.
Tento projekt opisuje regióny Zeme s najväčšou rôznorodosťou rastlinných a živočíšnych druhov. Interaktívne mapy vytvorilo UNEP-World Monitoring Centre (UNEP-WCMC) v Cambridge.
Interaktívny atlas ponúka tiež pohľad na ovplyvňovanie životného prostredia človekom, ktorý od roku 1850 pretvoril asi polovicu zemského povrchu. Pri pokračujúcej rýchlosti tohto procesu príde ľudstvo každé dva roky o dôležitý prírodný liek, ktorý ho môže ochrániť alebo dokonca vyliečiť z vážnych ochorení, konštatuje UNEP. Organizácia odhaduje, že iba u jedného percenta z asi 250.000 druhov tropických rastlín bol testovaný ich farmaceutický účinok.
Faktorom, ktorý netreba podceňovať, je aj skutočnosť, že 80 percent ľudí žijúcich v rozvojových krajinách je odkázaných na prírodné liečivá. UNEP odhaduje, že len v USA pochádza z prírody 56 percent zo 150 najčastejšie predpisovaných liekov, ktoré výrobcom prinášajú zisk asi 80 miliárd dolárov.
Atlas sa venuje takisto oblastiam najviac ohrozených zničením. Patria k nim napríklad dažďové lesy v Konžskej panve, tropické dažďové lesy v juhovýchodnej Ázii a časti Amazónie. Spomínané fakty prednesie generálny riaditeľ UNEP Klaus Töpfer na Svetovom summite Zeme, ktorý sa začne 25. augusta v Johannesburgu.
Internetová adresa interaktívneho atlasu je http://stort.unep-wcmc.org/imaps/gb2002/book/viewer.htm