Prenajímajú svoje služby či kradnú elektronické dáta. Ruskí hackeri tvoria druhú najpočetnejšiu skupinu.
MOSKVA, PRAHA. Vo výrobe počítačov, vývoji programov, automobilov či šikovných robotov nepatrí Rusko medzi svetové veľmoci. V jednej z moderných „profesií“ patrí medzi svetovú špičku.
Ruskí hackeri patria medzi najznámejších v kriminálnom svete a ich príjmy bývajú ohromné. V minulom roku zarobili vďaka svojim schopnostiam 4,5 miliardy dolárov. To predstavuje tretinu zárobkov počítačových kriminálnikov.
Druhí na svete
Ruskí hackeri však nie sú vždy úplne ruskí. Denník Vedomosti, ktorý sa odvoláva na výsledky vyšetrovania ruskej spoločnosti Group IB zaoberajúcej sa kybernetickou kriminalitou, tvrdí, že takíto hackeri operujú nielen z ruského územia, ale aj zo zahraničia.
Je ich dokonca tak veľa, že hneď po hackeroch z anglosaských krajín, ktorí kontrolujú zhruba štyridsať percent „trhu“, tvoria druhú najpočetnejšiu skupinu.
Až ďaleko za nimi sa umiestnili Číňania, ktorým podľa analýzy patrí 18 percent hackerského prostredia.
Úspech Rusov je však fenomenálny v inom. Počítačoví útočníci pochádzajú z krajiny, kde sa najmodernejšia počítačová technika vôbec nevyrába.
No odborníci odhadujú, že so šírením počítačovej techniky v krajine sa bude zvyšovať aj ruský podiel na svetovej kybernetickej kriminalite. Už dnes sa totiž pravidelne v Rusku pripája na internet asi 60 miliónov ľudí.
Štátne útoky?
Podľa spoločnosti Group IB však rastie aj vynaliezavosť hackerov. Aj keď najväčšie zisky stále pochádzajú z prenikania do bankových systémov, zarobiť sa dá aj na prenajímaní služieb rôznym podnikateľom či politikom.
V postsovietskom priestore sa rozsiahlym prostriedkom kybernetickej vojny stali aj známe DDoS útoky, pri ktorých zahltené webstránky nedokážu fungovať správne, prípadne ich útočníci rovno odstavia.
V krajine pritom jestvuje podozrenie, že na podobné útoky hackerov využíva aj samotný štát, a to nielen v domácej, ale i zahraničnej politike.
Vyrovnávanie si účtov
Z minulosti sú známe podozrivé hackerské útoky na počítačové siete baltských republík, ktoré obviňovali Kremeľ z „elektronickej diverzie“.
Rusko sa bráni, že v zápase s hackermi robí pokroky. V ruskom Trestnom zákonníku sa v minulom roku objavili zmeny, ktoré navrhujú hackerom prísnejšie tresty.
Zákony v krajine však zaostávajú za americkými či európskymi a množstvo hackerov tak môže pokojne zarábať ďalej.
Autor: Agentúra Epicentrum