Skúmanie nečistôt v stredovekých knihách odhalilo čitateľské návyky ľudí v 15. storočí.
LONDÝN, BRATISLAVA. Ľudia v stredoveku bývali rôzni. Podľa vedcov však mali tri vlastnosti spoločné – boli sebeckí, obávali sa chorôb a často zaspávali nad knihou.
Najšpinavšie strany
Tieto zistenia priniesli vedci z britskej univerzity St. Andrews, ktorí pomocou denzitometra merali nečistoty na stredovekých rukopisoch.
Podľa týchto meraní zistili, že ľudia čítali v stredoveku niektoré strany častejšie než iné. Tie tak boli prirodzene aj najšpinavšie.
„Aj keď je ťažké študovať zvyky, súkromné rituály a emociálne stavy, táto technika nám môže pomôcť pochopiť ľudí zo stredoveku,“ povedala pre BBC profesorka dejín umenia Kathryn Rudyová.
Práve ona zostrojila nástroj na skúmanie starých kníh.
Najviac sa báli moru
Spomedzi európskych náboženských textov ľudia najčastejšie čítali modlitbu k svätému Sebastiánovi, ktorý ich mal ochrániť pred morom.
Strany s modlitbou venovanou tomuto svätcovi tak naznačujú, že ľudia sa báli tejto epidémie a prosili o ochranu aj niekoľkokrát za deň.
„Náboženstvo bolo neoddeliteľnou súčasťou života stredovekých ľudí. V storočí pred tlačou si ľudia objednávali tisíce modlitebných kníh, ktoré mohli stáť toľko, čo nový dom,“ vysvetľuje Rudyová.
Stredovekí ľudia boli podľa denzitometra aj sebci. Častejšie totiž používali stránky, ktoré obsahovali modlitby za záchranu seba ako za druhých.
Analýza stredovekých rukopisov tiež preukázala, že strany so skorými rannými modlitbami bývali špinavé len na prvých stránkach. Vedci predpokladajú, že ľudia zaspávali na rovnakých miestach.
„Pomocou tejto analýzy sme mohli identifikovať priority a názory ich vlastníkov,“ dodala Rudyová.