Policajti zastavujú premávku. Nie pre nehodu, popadané kamene ani cez cestu prechádzajúci dobytok. Treba zastaviť, pretože cez diaľnicu práve prelietajú húfy motýľov.
V koloniálnom mestečku Valle del Bravo, ktoré leží na brehu jazera a uprostred hôr, trávia obyvatelia mexického hlavného mesta víkendy.
A na jar sa im môže stať, že ich asi dvojhodinovú cestu za oddychom predĺži hra prírody – migrujúci monarcha sťahovavý.
Tisícky kilometrov
Monarcha zrejme patrí medzi najkrajšie a najväčšie motýle na americkom kontinente. Má výrazné oranžovo-čierne krídla, žije v Kanade a na severe Spojených štátov, no na jeseň, keď začnú klesať teploty, migruje na juh do Mexika. Za teplom.
Milióny motýľov vtedy preletia až štyritisíc kilometrov, pričom samotný hmyz váži menej ako gram. Obrovské kolónie sa usádzajú v borovicových lesoch dvoch mexických štátov – Estado de México a Michoacán.
Tu, v miestach prírodnej rezervácie, ktorá je od roku 2008 zapísaná aj na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO, prečkajú zimu a plodia potomstvo.
Kúsok od Valle del Bravo sa jedno z takýchto miest nachádza. Z parkoviska je to vyše hodinová túra strmo do kopca, čo je pre mnohých Mexičanov príliš namáhavé.
Prenajímajú si preto za približne 10 eur koňa, ktorý ich odvezie až na vrch. Dlhý a ťažký výstup však stojí za to. Desaťtisíce motýľov sú v korunách borovíc, na blízkej lúke, na kvetoch, zvuk ich krídel počuť všade naokolo.
„Motýle sa v zime rady zoskupujú tesne pri sebe, aby sa zohriali. Niekedy nie je možné ani rozoznať konáre stromu. Začiatkom jari potom pracujú na potomstve. Zaujímavosťou je, že samček je schopný maximálne troch stykov, potom zomiera. Oplodnená samička sa sama vydáva späť na sever, kde kladie vajíčka,“ hovorí naša sprievodkyňa.
Každým rokom menej
Monarcha sťahovavý preletí a trafí aj na tisíce kilometrov vďaka tykadlám, ktoré používa ako kompas. Zistili to vedci z Massachusettskej univerzity.
Tykadlá potrebujú slnečné svetlo, aby si motýle našli cestu, podobne ako GPS potrebuje satelity. Vedci tiež zistili, že zhruba desaťcentimetrové krídla sú väčšie, ako v prípade ich príbuzných.
Málo borovíc
V poslednom desaťročí populácia monarchov prudko klesla. Len v tomto roku je ich o tretinu menej ako minulý rok.
Dôvodom sú suchá, požiare, chladnejšia zima, ale aj používanie pesticídov v Spojených štátoch. Celková populácia je približne 100 miliónov, pritom pred dvadsiatimi rokmi ich podľa vedcov bolo desaťkrát toľko.
Problémy má hmyz aj v Mexiku, kde ich ohrozuje ilegálna ťažba v rezerváciách. Ministerstvo životného prostredia odhaduje, že rozloha borovicových lesov klesla za polstoročia o polovicu.
Gangy drevorubačov sú často ozbrojené a pracujú v noci, aby sa vyhli odhaleniu – pri chytení im hrozí pokuta aj väzenie.
Mexická vláda preto vytvorila jednotky ozbrojených strážcov, ktorí nonstop strážia motýlie kolónie.
Kým počet monarchov v Mexiku klesá, v Európe ich vietor zavial až do Británie a na Pyrenejský polostrov.
V španielskej provincii Cádiz si motýle začali zriaďovať trvalé osady, pretože im vyhovuje miestna klíma.
Autor: Z Mexika od nášho spolupracovníka Štefana Hudeca