CONAKRY, BRATISLAVA. Bol to jeden z kľúčových momentov vo vývoji ľudstva. Naši predkovia vymenili bezpečné koruny stromov za neistý spánok kdesi na zemi.
A táto zmena mohla podľa odborníkov priniesť aj rozvoj mentálnych schopností, na ktorého konci je moderný človek.
Ukazuje sa však, že naši príbuzní pravdepodobne neboli jediní. Vedci zistili, že na zemi spia aj niektoré šimpanzy.
Bez ohňa
Nimba je horská oblasť západoafrickej Guiney. Práve tam sa vybral tím biologičky Kathelijne Koopsovej, aby preskúmal hniezda, v ktorých spia šimpanzy.
Vedci s prekvapením zistili, že desiatky takýchto miest sa nachádzajú priamo na zemi. A následná analýza DNA ukázala, že tam príbuzní človeka aj naozaj spávajú. Podobný úkaz potom vedci zaznamenali aj inde, napríklad v Kongu.
„Takéto správanie sa vyskytovalo napriek prítomnosti predátorov a bez používania ohňa,“ zdôrazňuje pre magazín New Scientist Koopsová.
Lepší spánok
Práve používanie ohňa malo byť podľa antropológov vysvetlením, prečo sa naši predkovia odvážili spávať na zemi. Výskum šimpanzov však naznačuje, že takáto hypotéza nemusí byť správna.
Vedci sa teraz domnievajú, že spávanie na zemi môže byť za ľudskými schopnosťami. Súvisieť to má s istou fázou spánku, v ktorej spracúvame spomienky. Jej súčasťou je aj svalová paralýza, ktorá by mohla byť pre hominidy v korunách príliš nebezpečná.