BRATISLAVA. Do stratosféry už poslali všeličo. A nielen prístroje meteorológov, ale aj telefóny, kamery, hračkárske raketoplány či počítačové hry. Balóny totiž dokážu do výšky dvadsať až tridsať kilometrov vyniesť relatívne lacno a rýchlo menší náklad.
Dosiaľ sa však nik nepokúsil z tejto výšky registrovať internetové stránky. V sobotu by sa tak malo stať vôbec po prvý raz, a keďže za projektom stojí slovenská spoločnosť, adresy registrované z „blízkeho vesmíru" ponesú príponu .sk.
Zima a žiarenie
Pri používaní meteorologických balónov naplnených héliom sa často hovorí o lete na hranicu kozmu. Nie je to úplne pravda, keďže Kármánova hranica - ktorú zvyčajne považujeme za hranicu vesmíru - je vo výške zhruba sto kilometrov nad povrchom zeme.
Aj v dvadsiatich kilometroch sa však balóny pohybujú v prostredí, ktoré je horšie chránené pred okolitým kozmom. Sú tam výraznejšie kozmické žiarenie i podstatne nižšie teploty.
To môže sťažiť fungovanie prístrojov na palube balóna. Julo2, ako misiu nazvali, totiž ponesie aj niekoľko výskumných zariadení Slovenskej akadémie vied. Akademici chcú otestovať, či ich prístroje takéto podmienky zvládnu.
Niekoľko hodín
Balón s prístrojmi by mal odštartovať v sobotu okolo desiatej hodiny doobeda z hvezdárne v Partizánskom. Ak sa vydarí pozemské i slnečné počasie, stúpanie potrvá približne tri až štyri hodiny.
V prípade nepriaznivých podmienok spoločná misia internetovej firmy Websupporu a Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity odštartuje neskôr.
Plánovaný let misie Julo2, štart vľavo v Partizánskom.