LONDÝN, BRATISLAVA. Autizmus sa podľa našich vedomostí nedá liečiť, treba sa s ním naučiť žiť. Zdá sa však, že v Číne sú o niečo ďalej, na jeho liečenie používajú kmeňové bunky, ktorých účinky u nás vedci stále len skúmajú.
Podľa magazínu Nature je v Číne asi stovka kliník, kde kmeňové bunky využívajú, niektoré sídlia priamo v budovách nemocníc. Neliečia tam len autizmus, tvrdia, že kmeňové bunky pomôžu aj pri Parkinsonovej chorobe či cukrovke.
Odborníci pritom varujú, že podobná liečba zatiaľ ani zďaleka nie je poriadne otestovaná a môže teda spôsobiť vážnejšie problémy ako tie, ktoré sa snaží liečiť.
Ministerstvo zdravotníctva liečenie kmeňovými bunkami označilo za „vysoko rizikové“ a požiadalo miestne úrady, aby takéto kliniky zavrelo, no neúspešne. „Sme v Číne, tu sú rôzne špecifiká,“ povedal pre Nature jeden z prevádzkovateľov takejto kliniky.
Liečenie kmeňovými bunkami, ktoré sa prakticky nikde inde vo svete nevyužíva, láka do Číny tisíce „turistov“ zo zahraničia. A tí sú ochotní zaplatiť veľké peniaze, aj keď vedia, že liečba nemusí mať žiadny účinok.
Spoliehajú sa len na príbehy pacientov, ktorým vraj takéto liečenie pomohlo. Neodrádzajú ich ani hlasy expertov, podľa ktorých môže napríklad liečenie autizmu kmeňovými bunkami viesť k rakovine.