WASHINGTON, BRATISLAVA. V posledných dvoch rokoch výrazne stúpol počet delfínov, ktoré uviazli na pobreží americkej Louisiany. Podľa vedcov nie je náhoda, že práve kúsok odtiaľ sa odohrala najväčšia environmentálna katastrofa v histórii Spojených štátov.
Po výbuchu na ropnom vrte spoločnosti BP, pri ktorom zomrelo jedenásť ľudí, sa do Mexického zálivu dostalo 750 miliónov litrov ropy. Škvrnu odstránili až po piatich mesiacoch.
Vedci, ktorí skúmali uviaznuté delfíny, hovoria, že majú podobné príznaky ako iné cicavce, keď sú v kontakte s ropou. Sú podvyživené, chudokrvné, majú problémy s pľúcami a pečeňou.
Aj keď sa na pobrežie väčšinou dostali živé, odborníci z Lousiana State University hovoria, že majú malé šance na prežitie.
Výskumy ukazujú, že škody na prírode sú ešte väčšie, ako sme si doteraz mysleli. Povlak ropy je dokonca aj na koraloch, ktoré sú na dne mora a podobné katastrofy sa ich tak netýkajú.
Tentoraz sa však ropa dostala aj sem. Ohrozilo to aj hmyz, ktorého je teraz na pobreží oveľa menej.
„Vždy tam idem s tým, že zmeriam, ako sa príroda pozviechala, ale bývam nepríjemne prekvapená,“ hovorí pre Guardian Linda HopperováBuiová z univerzity.