Lenovo sa snaží profilovať X1 ako štýlový pracovný nástroj. Klasický ThinkPad dizajn úplne nezmizol, aj napriek tomu je výsledkom pekne vyzerajúci notebook, schopný konkurovať novým ultrabookom.
Notebook, ktorý niečo vydrží
Konštrukcia je založená na použití horčíkovej zliatiny, ktorá tvorí väčšinu vonkajšieho šasi a vystužené je aj vnútro. Pevné je veko displeja, spodná časť notebooku, opierky rúk a aj časť okolo klávesnice. Plasty sú použité len v minime prípadov.
Pri náhodnom obliatí klávesnice je tekutina odvedená kanálikmi pod notebook a nedostane sa do kontaktu s elektronikou.
Povrchová úprava je na pocit pogumovaná, farebným prevedením tmavosivá, skoro až čierna. Povrch dobre odoláva rôznym škrabancom a je menej náchylný na zanechávanie odtlačkov prstov.
Pod displejom je trojica ukazovateľov, informujúcich o aktivitách bezdrôtových technológií (Wi-Fi a Bluetooth) a pevného disku. Na veku displeja sa nachádza ukazovateľ stavu nabíjania batérie.
Spodná časť notebooku obsahuje konektor na pripojenie doplnkovej batérie. Dokovacia stanica podporovaná nie je, vystačiť si budete musieť len s replikátorom portov pripojeným k notebooku pomocou USB.
Notebook obsahuje po jednom konektore typu USB 2.0, kombinovaný USB 2.0 / eSATA, USB 3.0, HDMI a mini DisplayPort.
Pracuje sa na ňom dobre
X1 neobsahuje klávesnicu zo starších modelov série ThinkPad. Nový systém oddelených kláves je netypický a je potrebné si naň chvíľu zvykať. Pevnosť klávesnice je veľmi dobrá, bez akéhokoľvek prehýbania sa.
Doplnkové klávesy sa z horného radu presunuli na pravú časť. Nájdeme tu tlačidlo zapnutia, štvoricu tlačidiel na úpravu zvuku a modré tlačidlo, spúšťajúce aplikáciu ThinkVantage ToolBox.
Počas práce v noci si už nebudete klávesy osvecovať malou lampičkou integrovanou nad displejom. ThinkPad X1 má totiž klávesnicu podsvietenú s možnosťou nastavenia v troch krokoch – vypnuté, nízka a silná intenzita.
Ako náhrada myši slúži Touchpad s trojicou doplnkových tlačidiel a Trackpoint. Touchpad môžeme označiť skôr ako clickpad s tlačidlami integrovanými v spodnej časti dotykovej plochy.
Displej je kontroverzný
Ako sa dá znížiť úžitková hodnota inak veľmi dobrého pracovného notebooku? Stačí ho osadiť kontroverzným displejom, ktorý pri uhlopriečke 13,3“ ponúka bežné rozlíšenie 1366×768 bodov.
ThinkPad X1 sa nedodáva s iným panelom ani za príplatok. Práca v rozlíšení 1440×900 alebo 1600×900 by bola efektívnejšia. Práve nízke rozlíšenie môže byť dôvodom, kvôli ktorému niektorí používatelia siahnu po inom modeli alebo konkurenčnom riešení.
Displej obsahuje ochrannú vrstvu Gorilla Glass, ktorú poznáme zo smartfónov.
Kombinácia matného TN displeja a lesklej ochrannej vrstvy si berie z obidvoch riešení tie horšie vlastnosti. Pozorovacie uhly sú priemerné, výraznejšou slabinou je pohľad zospodu.
Výrobca vybavil notebook funkciou pre čítanie textu. Po jej aktivovaní sa jas displeja nastaví na vami predvolenú hodnotu a aktivuje sa snímanie polohy notebooku.
Po otočení na bok (poloha ako keď čítate knihu) sa pracovná plocha pootočí o 90 stupňov a stránka je efektívne zobrazená na výšku.
K výkonu nemáme pripomienky
Lenovo
ThinkPad X1
Hodnotenie: 8,9
+ Konštrukcia, SSD, výkon, bezpečnosť
- Displej, rozlíšenie, batéria
Čipset: Intel QM67
Grafický adaptér: Intel HD 3000
Displej: 13,3” 1366×768, LED
Pamäť: 1× 4 GB DDR3
Pevný disk: 160 GB SSD
LAN, Wi-Fi, BT 3.0, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, 1×USB 2.0 / eSATA, HDMI, DP, CardReader 6in1, WebCam
Batéria: 38,9 Wh
Rozmery: 33,7×23,1×2,1 cm
Hmotnosť: 1,69 kg
Operačný systém: Windows 7 Professional 64-bit
Web: www.lenovo.sk
Cena: 1549 €
Na rozdiel od predchádzajúceho 13,3“ modelu s označením X301, Lenovo použilo nie nízkonapäťový, ale klasický procesor. Na výber sú tri procesory spoločnosti Intel - Core i3-2310M, Core i5-2520M a najvýkonnejším Core i7-2640M, všetky zhodne dvojjadrové.
Operačnú pamäť tvorí jeden DDR3 pamäťový modul s kapacitou 4 gigabajty, čo je minimum pre súčasné používania viacerých aplikácií. Pamäť je možné osadiť len do jedného slotu, čo jej maximum limituje na 8 gigabajtov.
Grafickú časť má na starosti integrovaný čip Intel HD Graphics 3000. Rovnako ako procesor, aj on využíva technológiu Turbo Boost 2.0 na zvýšenie svojej pracovnej frekvencie v závislosti od nárokov programov a hier.
Ani 1,3 GHz mu nestačí na to, aby dokázal plynulo rozbehať novšie a náročnejšie hry. Chvíle nudy sa dajú skrátiť jedine staršími, alebo výkonnostne nenáročnými hrami typu Resident Evil 5 a Minecraft.
Pevný disk je typu SSD, jeho kapacitu 160 GB je možné rozšíriť pomocou Micro SSD disku (dostupný je jeden voľný slot).
Výmena hardvéru je až na pevný disk zložitá. Pre prístup k operačnej pamäti a voľnému slotu je nutné vybrať dve skrutky a klávesnicu. Pevný disk je možné vybrať cez šachtu nachádzajúcu sa na pravej strane notebooku. Krytka je v jeho prípade prichytená len jednou skrutkou.
Na batériu menej ako 4 hodiny
Notebook vydrží pri nenáročnej kancelárskej práci a vypnutej bezdrôtovej sieti maximálne šesť hodín na jedno nabitie. Bežná práca s prehliadaním internetu vybije batériu za štyri hodiny, pozeranie HD videa za dve a pol.
Na spodnej strane notebooku sa nachádza batériový konektor, určený pre pripojenie doplnkovej Slice batérie. Tá mierne vyvýši zadnú časť notebooku a zvýši tak uhol klávesnice.
Celková výdrž by po jej zapojení mala dosiahnuť až teoretických jedenásť hodín, v reálnej prevádzke to bude len niečo cez osem hodín.
Vaše dáta ochráni
BIOS má oproti bežným notebookom výrazne viac možností pre nastavenie zabezpečenia. Obsahuje niekoľko bezpečnostných funkcií vrátane Intel Anti-Theft a TPM čip s biometrickým snímačom.
Ten funguje aj ako náhrada za tlačidlo zapnutia. Stačí po ňom prejsť prstom a ak daný používateľ má oprávnenia, notebook sa zapne a prihlási do systému.
Softvérový balíček ThinkVantage Tools obsahuje množstvo aplikácií a nástrojov na správu a opravu systému. Je tu utilita na detekciu problémov a detailná správa napájania.
K dokonalosti niečo chýba
Lenovo ThinkPad X1 je dobrý pracovný nástroj, na ktorý sa môžete plne spoľahnúť. Do biznis segmentu sa snaží priniesť zaujímavý dizajn, vychádzajúci z klasických ThinkPadov.
Ponúka kvalitné spracovanie s pevnou konštrukciou zvládajúcou aj nešetrné zaobchádzanie, či náhodné obliatie tekutinou. Vybavený je množstvom pasívnej a aj aktívnej ochrany, vrátane TPM čipu, či technológie Intel Anti-Theft.
Sklamaním je displej a výdrž pri práci na batériu. Pri pracovnom notebooku je rozlíšenie 1366×768 bodov limitujúce po stránke efektivity.
Maximálne štyri hodiny aktívnej práce ho vyraďujú z kategórie notebookov vhodných na cesty. Jediným riešením je dokúpenie doplnkovej externej batérie.
Lenovo bude mať šancu na reparát pri uvedení verzie X1 Hybrid, o ktorej sme vás informovali v tomto článku.
Cena za testovaný model sa pohybuje nad hranicou 1500 Eur, konfiguráciu s kapacitne menším SSD a len dvoma gigabajtmi operačnej pamäte kúpite už za 1200 Eur.