BRATISLAVA. Nechránia územia, oveľa dôležitejšie sú pre delfíny samice. Pre ne dokážu vytvárať zložité spojenectvá, skamarátiť sa s konkurentmi, zradiť aj vytvoriť rozsiahlu armádu.
Po päťročnom výskume to zistil tím Richarda Connora. O správaní morských cicavcov písal v odbornom magazíne Proceedings B.
Delfíny sú mimoriadne inteligentné zvieratá. Ich správanie podľa vedcov podporuje hypotézu, že spolu s potrebou fungovať v zložitých sociálnych spoločenstvách sa vyvíja aj mozog. Morskí biológovia vďaka pozorovaniu v austrálskych vodách zistili, že samce týchto zvierat vytvárajú najmenej tri druhy koalícií.
Najmenšie, keď si chcú udržať plodné delfínie samice. Väčšie, keď chcú inej skupine samice ukradnúť či ochrániť pred útočníkmi tie vlastné. V niektorých prípadoch uzatvárajú aj dočasné aliancie s desiatkami iných samcov. Stáva sa tak vtedy, ak narazia na inú, podobne veľkú „armádu“.
Takéto správanie podľa vedcov pripomína ľudské gangy a medzi cicavcami je výnimočné. Kým napríklad primáty sa snažia udržiavať stabilné skupiny, delfíny často uzatvárajú spojenectvá podľa momentálnej výhodnosti. A to, že s niekým už raz spolupracovali neznamená, že tak budú robiť aj naďalej.