SME

Týždeň vo vede

(8. 8.-14. 8. 2002)


Mohutná sopečná erupcia na ostrove Torišimo, vzdialenom 600 km od Tokia, pripravila pred sto rokmi o život všetkých jeho 125 obyvateľov. Tým, ktorí sa na ostrove po tejto katastrofe znovu usadili, zničila ich domovy rozžeravená láva v roku 1939. Teraz, keď sa sopka znovu zobudila, už žijú na ostrove len vtáci. FOTO – REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


* Ruskí a americkí vedci vedení L. V. Butovom a D. Snokeom zistili, že excitóny (viazané páry elektrónov a dier v polovodičoch) vybudené laserovým impulzom vyžarujú svetlo až 1 mm od miesta vzniku. Akoby kameň po páde do vody o kus ďalej vytvoril jedinú kruhovú vlnu.

SkryťVypnúť reklamu

* Geológ Vadim Levin z Yale University s kolegami zistil na základe seizmických zobrazení, že za celosvetovo rekordnou produkciou magmy sopky Ključevskaja na Kamčatke je rozpad dosky podložia. Jej kus klesol do zemského plášťa, čo vyvolalo vzostup horúceho materiálu.

* Podľa Olivera Phillipsa a jeho kolegov z Leeds University v amazónskom dažďovom pralese rýchlo pribúdajú veľké liany. Niekde je ich takmer dvakrát viac ako pred 20 rokmi.

* Ina Dobrinski z University of Pennsylvania s kolegami získala z prasačích a kozích semenníkov naštepených pod kožu myší funkčné spermie. Táto metóda môže pomôcť zachovať nádej na potomstvo mužom po chemoterapii či rádioterapii a dáva šancu aj ohrozeným živočíchom.

* Tím Brucea Spiegelmana z Harvard Medical School vytvoril transgenické myši s väčším podielom bielkoviny PGC-1, spúšťajúcej tvorbu mitochondrií (vnútrobunkové „elektrárne“) a metabolizmus v svalových bunkách. Značne sa tým zvýšila vytrvalosť myší pri cvičení.

SkryťVypnúť reklamu

* Americkí bádatelia na čele s Ju Jang Žaom z University of California zistili, že u myší spôsobujú dilatovanú kardiomyopatiu a pulmonárnu hypertenziu defekty génu caveolin-1.

* Podľa Louisa Schofielda a jeho kolegov z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research v Melbourne je vakcína zameraná na toxín GPI vylučovaný pôvodcom malárie, prvokom Plasmodium falciparum, účinnejšia ako vakcíny zamerané na samotného prvoka.

* Nicholas White s kolegami z Mahidol University v thajskom Bangkoku overili nutnosť zníženia horúčky pri malárii. Izolované ľudské červené krvinky nakazené P. falciparum, inkubované pri normálnej teplote, by v tele nevyvolávali fatálne komplikácie.

* Podľa experimentov J. F. Kenneya z texaskej firmy Gas Resources Corporation a jeho ruských kolegov so zohrievaním bežných látok pri vysokých tlakoch vznikli moderné ropné ložiská hlboko pod zemou anorganicky, bez podielu akýchkoľvek foriem života.

SkryťVypnúť reklamu

* Leda Cosmidesová z University of California s kolegami overila testovaním mozgovo postihnutého pacienta a Shiwiarov v ekvádorskej džungli, že náš mozog má špeciálny modul na detekciu podvodníkov (porušovateľov sociálnych kontraktov). ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu