
Schéma pôsobenia génu astmy v mozgu myši.

Zatiaľ čo niektoré časti Európy sú doslova pod vodou, inde je situácia opačná. Takmer vyschnutá rieka Ghandesari (200 kilometrov od Kalkaty v Indii) pre miestnych obyvateľov znamená len jedno – opäť bude menej jedla. FOTO – REUTERS
že zdedená mutácia génu ADAM33 sama nestačí na vyvolanie astmy. Na poznatku, že ochorenie spúšťajú vonkajšie faktory ako roztoče, peľ, huby alebo srsť zvierat, sa teda nič nemení.
Vedúci výskumu profesor Stephen Holgate konštatoval, že novoobjavená génová mutácia robí astmatikov ešte viac citlivými na spomínané faktory. Identifikácia génu môže otvoriť nové cesty v diagnostikovaní a liečení astmy. Jednou z nich je genetický screening novorodencov, ktorým sa hneď po narodení zistí riziko vzniku astmy.
Nositeľom génu ADAM33 je každý človek. Proteín produkovaný týmto génom podporuje fungovanie dýchacích ciest. U astmatikov však dýchacie cesty v reakcii na niektoré látky opuchnú a silno sa stiahnu. Postihnutý dostane astmatický záchvat, ktorý sa začne suchým kašľom s následnou dýchavičnosťou a počuteľným piskotom pri vydychovaní.
Vedci objavili 55 mutácií génu ADAM33. Človek je nositeľom jednej mutovanej verzie aj vtedy, keď astmu nikdy nemal. Podľa Holgata je veľmi pravdepodobné, že najťažší astmatici sú nositeľmi viacerých mutácií. Farmaceutická firma Schering-Plough začala pracovať na vývoji lieku, ktorý by zastavil produkciu proteínu mutovaným génom ADAM33. Len v Británii trpí astmou viac ako osem miliónov ľudí. Podiel postihnutých v celosvetovej populácii stále rastie.
(tasr)