SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Prvá pomoc: Ako posielať čitateľné správy elektronickej pošty

Skôr či neskôr sa vám určite stane, že dostanete e-mail, ktorý nebudete môcť prečítať – napríklad písmená s diakritikou (dĺžňami a mäkčeňmi) budú nahradené inými znakmi, alebo bude nečitateľná celá správa.


Presvedčte sa, že váš poštový program je nastavený tak, aby predvolene odosielal správy ako čistý text, nie ako HTML. V programe Outlook Express (na snímke) nájdete toto nastavenie v menu Nástroje - Možnosti (Tools - Options). Návod pre nastavenie ostatných programov nájdete na adrese www.geocities.com/CapitolHill/1236/nomime.html.

Existuje totiž veľké množstvo programov pre elektronickú poštu a časom vzniklo aj značné množstvo rôznych štandardov formátovania správ. Najmä produkty Microsoftu sú neslávne známe vlastnými štandardmi, s ktorými majú často iné programy problémy. Ak chcete, aby boli vaše elektronické správy pre každého čitateľné, môžete to zabezpečiť niekoľkými spôsobmi:

* Najjednoduchšie je posielať správu ako takzvaný „čistý text“ (plain text). To znamená text bez formátovania (hrubé písmo, rôzne veľkosti a podobne), ale aj bez mäkčeňov a dĺžňov. Takýto text by mal prečítať každý program.

* Keďže dnes asi málokto nemá na počítači internetový prehliadač, môžete poslať správu vo formáte HTML. Ten umožňuje použiť rôzne formátovanie bez toho, aby bola výsledná správa príliš dlhá, a väčšinou aj slovenské znaky „prejdú“ v poriadku. V každom prípade je vždy lepšie pripojiť aj čistý text.

* Najmä ak posielate správu v rámci vašej firmy alebo po rýchlej linke, môžete použiť RTF, štandard pre Microsoft produkty. Oproti HTML je výhodnejší iba v prípade, že váš e-mail je určený na tlač (čiže obsahuje formátovanie na stránke alebo napríklad čísla strán), inak nemá prakticky žiadne výhody oproti HTML a výsledná správa je dlhšia.

* Ak potrebujete poslať správu, ktorá obsahuje nielen bežné, ale aj špeciálne formátovanie (napríklad poznámky pod čiarou) alebo ju bude treba vytlačiť v pôvodnom tvare, pošlite ju priamo vo formáte vášho textového procesoru (v prípade Wordu DOC). Správa bude síce dlhšia, ale máte záruku, že ju príjemca dostane v želanom tvare (samozrejme ak má príslušný textový procesor). Snažte sa neposielať súbory, ktoré obsahujú makrá; antivírusové filtre na serveri príjemcu takéto súbory neraz preventívne odstránia. Pre absolútnu väčšinu dokumentov totiž makrá nie sú potrebné a najčastejšie ich využívajú práve vírusy. Aj sami si preto dávajte pozor pri otváraní DOC súborov z elektronickej pošty – ak obsahujú makrá, radšej ich zakážte. (Problematikou vírusov šíriacich sa prostredníctvom e-mailu sa budeme podrobnejšie zaoberať o týždeň.)

Najmä ak máte rýchlu linku alebo posielate poštu z práce, môže sa vám zdať, že najlepšie je vždy posielať DOC a „máte pokoj“. Avšak týmto spôsobom jednak zbytočne zaťažujete sieť, ktorá musí prenášať oveľa viac dát, a jednak sa to nemusí páčiť príjemcovi – niektorí dokonca priamo takéto správy vymazávajú bez prečítania. Viac-menej platí, že čím je príjemca väčším odborníkom v oblasti počítačov, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa mu vložené DOC súbory nebudú páčiť, takže v tomto prípade je najlepšie použiť čistý text.

Ako zmeniť formát správy?

V rôznych programoch rôznym spôsobom. Takmer vždy je základné nastavenie v položke označenej Nastavenia alebo Možnosti po (anglicky Settings, Preferences či Options). Väčšie programy majú však veľa nastavení, takže hľadajte položky obsahujúce Odoslať (Send), Správa (Message) alebo Formátovanie (Formatting). Niektoré programy umožňujú nastaviť tento formát osobitne pre každého príjemcu.

O týždeň:Ako sa chrániť pred vírusmi?


Staršie diely Prvej pomoci - kliknite
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.