SME

Česi za web v mobile platia viac ako my

Za pripojenie na internet v mobile platíme menej ako v Česku a Maďarsku. Lacnejší sú vo V4 len Poliaci.

Ak na Slovensku prenesiete viac dát, ako máte predplatené, zväčša si priplatíte. O2 si navyše peniaze nepýta, ale zníži vám rýchlosť pripojenia.Ak na Slovensku prenesiete viac dát, ako máte predplatené, zväčša si priplatíte. O2 si navyše peniaze nepýta, ale zníži vám rýchlosť pripojenia. (Zdroj: Ilustračné - Fotolia)

BRATISLAVA. Za šesť eur si u nás môžete kúpiť päťsto megabajtov voľných dát na internet do mobilu. V Poľsku dostanete viac ako dvojnásobok toho, čo u nás, až 1,2 gigabajta dát.

Len o niečo viac za ten istý objem dát ako na Slovensku zaplatíte v Maďarsku. V Česku však za takú sumu dostanete len 150 megabajtov dát.

Slovensko má teda po Poľsku druhé najnižšie ceny internetu v mobile v krajinách V4. Vyplýva to z porovnania, ktoré urobil denník SME.

Zahŕňalo iba dátové balíčky, ktoré operátori na weboch prezentujú ako internet do mobilu. Vynechali sme zľavy a ponuky pripojenia do tabletov či na počítač.

cena-data.jpg

Širšia ponuka, nižšie ceny

Nízke ceny v Poľsku čiastočne vysvetľuje ostrá konkurencia. Služby tam ponúkajú piati operátori, na Slovensku, v Česku a Maďarsku len traja.

V Maďarsku medzi operátormi pri niektorých balíčkoch cenová konkurencia vôbec nie je. Tamojší Telenor, Vodafone a T-Mobile si za sto megabajtov pýtajú zhodne 3,43 eura. Na Slovensku sú ponuky pestrejšie.

Okrem veľkosti trhu určuje cenu internetu v mobile aj jeho štruktúra a potenciál, vraví hovorca Telekomu Andrej Gargulák.

Príkladom je podľa neho rozmach smartfónov na Slovensku počas minulého roka. S ním totiž vzrástol aj dopyt po internete.

„Do výpočtu ceny vstupuje aj viazanosť,“ vraví Gargulák. Spravidla platí, že kto sa operátorovi upíše na dlhší čas, môže od neho získať vyššie zľavy.

Rozhodujúce investície

Práve veľký záujem ľudí u nás o dátové pripojenie môže byť za nižšími cenami aj podľa ďalších operátorov.

Za jeden z možných dôvodov, prečo sme v porovnaní tak obstáli, to označil aj bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj.

„Nielen pri internete v mobile, ale aj pri internete ako takom klesajú ceny v posledných rokoch veľmi rýchlo,“ povedala Alexandra Piskunová z spoločnosti Orange.

Súhlasí s ňou aj Gargulák. Tvrdí, že vzhľadom na výšku investícií do technológií či vývoj siete sú už dnes ceny pomerne nízke.

Práve investície do sietí ovplyvňujú ceny internetu najviac. Našim špecifikom je podľa Telekomu náročný terén. Ten zvyšuje náklady na budovanie a prevádzku sietí.

Pokiaľ sa budú nároky ľudí stále zvyšovať, no ceny internetu budú klesať, ďalšie investície do sietí môžu byť podľa Piskunovej otázne.

kolko-za-kolko.jpg

Iný kraj, iný mrav

V krajinách V4 sa líšia nielen ceny, ale aj prístup operátorov k zákazníkom.

Napríklad po vyčerpaní predplatených dát väčšina spoločností v Česku, Poľsku a Maďarsku zníži zákazníkom rýchlosť.

Na Slovensku si za dáta, ktoré si prenesú nad limit, zväčša priplatia. Telekom si pýta 10 centov za megabajt, Orange aj 25 centov. Výnimkou je spoločnosť O2, ktorá pri všetkých balíčkoch spomaľuje rýchlosť.

Keď sa minulý týždeň o spoplatnenie dát nad limit pokúšal český operátor Vodafone, zákazníci sa vzbúrili. Firma nakoniec ostala len pri obmedzovaní rýchlosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu