SME

Neutrína sú pomalšie ako svetlo

Nové meranie ďalšieho z talianskych experimentov ukazuje, že neutrína nepredbehli svetlo.

Detektor OPERA.Detektor OPERA. (Zdroj: operaweb.lngs.infn.it)

BRATISLAVA. Neutrína nie sú rýchlejšie ako svetlo. Naznačujú to nové výsledky talianskeho experimentu ICARUS, ktorý podobne ako ďalší detektor OPERA leží pod štítom Gran Sasso asi sedemsto kilometrov od známeho európskeho urýchľovača neďaleko Ženevy.

Práve experiment OPERA sa minulý rok preslávil tým, že mal zachytiť zvláštne neutrína, ktoré sa pohybovali o malý kúsok rýchlejšie ako svetlo vo vákuu. To však podľa našej súčasnej fyziky nie je možné.

Fyzici sa preto rozhodli preveriť výsledky na ďalšom experimente. Kontrola minuloročných dát z detektoru ICARUS ukázala, že ani jedno zo siedmich zachytených neutrín neprekročilo rýchlosť svetla. Vyzerá to tak, že vedci pracujúci s detektorom OPERA sa zmýlili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Dôkazy začínajú ukazovať, že výsledky OPER-y sú pozostatkom merania," tvrdí v tlačovom vyhlásení Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) jej riaditeľ pre výskumu Sergio Bertolucci. „Konečný verdikt však prinesú až nové merania zväzkov častíc z CERN-u v máji."

Aktuálne výsledky z experimentu ICARUS nie sú prvým spochybnením náznaku, že neutrína sa mohli pohybovať rýchlejšie ako svetlo. Fyzici už dávnejšie hovorili, že takéto superrýchle neutrína by mali iné energie, než aké im v detektoroch namerali.

Možnosť chyby však priznali aj vedci pracujúci na OPER-e. Preskúmanie ich výsledkov a talianskej techniky vo februári naznačili, že experiment sa mohol pomýliť. Problémom mohol byť obyčajný, zle zapojený optický kábel, prípadne zle priraďovanie časových značiek prilietavajúcim časticiam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu