Londýn 12. augusta (TASR) - Tri kilometre vysoký oblak škodlivých látok, vznášajúci sa nad južnou Áziou, by mohol spôsobiť rozsiahle ekonomické škody a ohroziť zdravie stoviek tisíc obyvateľov. Upozornili na to dnes v Londýne vedci z Programu OSN pre ochranu životného prostredia (UNEP).
Toxický mrak, označovaný aj "ázijská hnedá hmla", je zmesou popola, kyselín, kvapôčiek chemických látok a iných častíc.
Vedci z UNEP tvrdia, že tento oblak už v súčasnosti narúša kolobeh počasia, pričom v niektorých oblastiach spôsobuje suchá a v ďalších zasa záplavy. Obávajú sa, že nepriaznivé následky sa ešte viac zintenzívnia počas najbližších 30 rokov, keď počet obyvateľov v južnej Ázii podľa odhadov vzrastie na päť miliárd.
Znečisťujúce látky vytvárajúce hnedý oblak by mohli spôsobiť "niekoľko stoviek tisíc" predčasných úmrtí v dôsledku ochorení dýchacieho systému, uvádzajú odborníci.
Ako uviedol v Londýne výkonný riaditeľ UNEP Klaus Töpfer, vznik toxického oblaku je výsledkom lesných požiarov, spaľovania poľnohospodárskeho odpadu a fosílnych palív v motorových vozidlách, závodoch a elektrárňach, a emisií miliónov neefektívnych varných zariadení spaľujúcich drevo, kravský trus a iné biopalivá.
Mrak nad južnou Áziou by mohol mať podľa Töpfera aj globálne následky, keďže môže za týždeň prejsť polovicu vzdialenosti okolo zemegule.
Zistenia UNEP sú výsledkom pozorovaní 200 odborníkov pracujúcich na výskume s názvom Indian Ocean Experiment.
Vedci zistili, že vrstva znečisťujúcich látok redukuje až o 15 percent množstvo slnečného svetla alebo slnečnej energie, ktoré smerujú na zemský povrch.
Kombinácia ochladzovania zemského povrchu a súčasného prehrievania spodnej časti atmosféry v dôsledku absorpcie tepla látkami nachádzajúcimi sa v toxickom oblaku spôsobuje zmeny v zimnom monzúne. Tie vedú k redukcii množstva zrážok nad severozápadnými oblasťami a k intenzívnejším zrážkam pozdĺž východného pobrežia.
Pakistan a severozápad Indie postihli v rokoch 1999 a 2000 výrazné suchá, kým Bangladéš, Nepál a severovýchodnú Indiu sužujú v posledných rokoch záplavy.
Počas povodní v Bangladéši v roku 1998 boli pod vodou dve tretiny územia krajiny a bolo poškodených takmer 1,6 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Množstvo zrážok nad severozápadnou Indiou, Pakistanom, Afganistanom, západnou Čínou a priľahlými oblasťami by sa mohlo podľa vedcov znížiť o 20 až 40 percent.
Z výsledkov výskumov uskutočneného v siedmich veľkých indických mestách vyplýva, že do polovice 90. rokov v nich zomieralo v dôsledku znečistenia vzduchu predčasne okolo 37.000 ľudí ročne.