BRATISLAVA. V škole nás to učili jednoducho. Mount Everest je najvyššia hora na našej planéte a jej vrch sa týči vo výške 8848 metrov nad morom. V skutočnosti to však také jednoduché nie je.
Oficiálne údaje o výške Everestu pochádzajú ešte z roku 1954 a toto číslo zvyčajne používajú nepálske úrady.
Čína, druhá krajina, na ktorej hranici sa štít nachádza, však tvrdí, že Mount Everest je najmenej o štyri metre nižší. Komunistický štát do úvahy neberie snehovú pokrývku na vrchole hory.
Jeden z posledných výskumov navyše ukázal, že mýliť sa môžu obe krajiny. Americký tím v roku 1999 pomocou GPS zistil, že najvyššia hora sveta môže mať o dva metre viac, než udávajú oficiálne záznamy.
Nepál: Potrebujeme pomoc
Nepál teraz pripustil, že skutočná výška Mount Everestu sa musí nanovo preskúmať. Problémom je, že krajina na to nemá dostatočné technológie, ani potrebné finančné prostriedky. O pomoc preto požiadala ostatné štáty či inštitúcie.
„Je to súčasť prebiehajúceho trojročného nepálskeho vládneho programu," povedal pre agentúru AFP Krišna Raj, riaditeľ vládneho oddelenia pre mapovanie a kartografiu.
„Nemáme však ani vedecké skúsenosti, ani zdroje na vykonanie takejto úlohy. Začali sme síce merať výšku od mora k základnému táboru, no tá ťažká časť ešte len nasleduje."
Stále rastie
Nepál musí vycvičiť vysokohorských vodcov tak, aby zvládli základné vedecké postupy. Potrebuje na vrchol hory vyniesť zariadenie, ktoré dokáže spoľahlivo pracovať aj v teplotách okolo mínus 40 stupňov. Tiež musí pod Everestom pripraviť základný tábor a potrebnú infraštruktúru.
„A nakoniec, údaje sa musia spracovať tak, aby boli výsledky akceptované medzinárodnou vedeckou komunitou," dodáva Raj pre BBC.
Samotný Mount Everest má však ďalší problém. Štít totiž v skutočnosti stále „rastie". Spôsobuje to pohyb tektonických platní, keď sa Indická platňa podsúva pod Euroázijskú. Predpokladá sa, že hora takto narastie o niekoľko milimetrov ročne.