SME

Zomrel popularizátor kozmonautiky Antonín Vítek

O vesmíre rozprával pútavo a zrozumiteľne. Komentoval prvé pristátie na Mesiaci, aj koniec amerických raketoplánov. Po ťažkej chorobe v utorok zomrel Antonín Vítek.

(Zdroj: MF DNES)

PRAHA, BRATISLAVA. Ak ste potrebovali človeka, ktorý vedel pútavo a veľmi zasvätene rozprávať o vesmíre, kozmonautike a ľudskom dobývaní kozmu, spýtali ste sa jeho. Pre SME takto komentoval koniec amerického programu raketoplánov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Antonín Vítek patril spolu s astronómom Jiřím Grygarom k najprednejším českým, a vlastne aj československým popularizátorom vedy. Zomrel v utorok po ťažkej chorobe, informovala o tom internetová stránka českého denníka MF Dnes.

Prečítajte si jeden z posledných rozhovorov s Antonínom Vítkom o konci amerického pragramu raketoplánov.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá družica

Vítek vyštudoval na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity, pracoval v Ústave anorganickej chémie Českej akadémie vied (AV ČR) a podľa Českého rozhlasu neskôr pôsobil ako odborný pracovník, ktorý sa špecializoval na informačné technológie.

„K prírodným vedám – fyzike, astronómii a chémii – ma priviedli sci-fi príbehy J. M. Trosku,“ povedal Vítek pre agentúru ČTK. „Tie som si prečítal v dobe, keď som ako jedenásťročný dlho ležal v nemocnici. A po vypustení prvej družice sa môj záujem zameral aj na kozmonautiku.“

V roku 1969 Vítek komentoval prvé pristátie človeka na Mesiaci. Okrem sledovania misie Apollo 11 však sám spolupracoval na kozmických misiách. Podieľal sa na vývoji zariadení pre kozmické stanice Saľut a Mir.

Rozumel mu každý

„Vítek bol geniálny v tom, že si pamätal veľa vecí a dokázal ich spájať dohromady,“ spomínal pre Český rozhlas iný známy vedecký publicista, Karel Pacner. „Nebolo možné zaskočiť ho nejakou otázkou o kozmonautike. A dokázal hovoriť tak, že mu rozumela aj posledná babička.“

SkryťVypnúť reklamu

Za popularizáciu kozmonautiky získal od AV ČR Čestnú medailu Vojtěcha Náprstka a cenu Littera Astronomica od Českej astronomickej spoločnosti. Jeho meno nesie asteroid z pásma planétok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu