PRAHA, BRATISLAVA. Ak ste potrebovali človeka, ktorý vedel pútavo a veľmi zasvätene rozprávať o vesmíre, kozmonautike a ľudskom dobývaní kozmu, spýtali ste sa jeho. Pre SME takto komentoval koniec amerického programu raketoplánov.
Antonín Vítek patril spolu s astronómom Jiřím Grygarom k najprednejším českým, a vlastne aj československým popularizátorom vedy. Zomrel v utorok po ťažkej chorobe, informovala o tom internetová stránka českého denníka MF Dnes.
Prečítajte si jeden z posledných rozhovorov s Antonínom Vítkom o konci amerického pragramu raketoplánov.
Prvá družica
Vítek vyštudoval na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity, pracoval v Ústave anorganickej chémie Českej akadémie vied (AV ČR) a podľa Českého rozhlasu neskôr pôsobil ako odborný pracovník, ktorý sa špecializoval na informačné technológie.
„K prírodným vedám – fyzike, astronómii a chémii – ma priviedli sci-fi príbehy J. M. Trosku,“ povedal Vítek pre agentúru ČTK. „Tie som si prečítal v dobe, keď som ako jedenásťročný dlho ležal v nemocnici. A po vypustení prvej družice sa môj záujem zameral aj na kozmonautiku.“
V roku 1969 Vítek komentoval prvé pristátie človeka na Mesiaci. Okrem sledovania misie Apollo 11 však sám spolupracoval na kozmických misiách. Podieľal sa na vývoji zariadení pre kozmické stanice Saľut a Mir.
Rozumel mu každý
„Vítek bol geniálny v tom, že si pamätal veľa vecí a dokázal ich spájať dohromady,“ spomínal pre Český rozhlas iný známy vedecký publicista, Karel Pacner. „Nebolo možné zaskočiť ho nejakou otázkou o kozmonautike. A dokázal hovoriť tak, že mu rozumela aj posledná babička.“
Za popularizáciu kozmonautiky získal od AV ČR Čestnú medailu Vojtěcha Náprstka a cenu Littera Astronomica od Českej astronomickej spoločnosti. Jeho meno nesie asteroid z pásma planétok.