WELLINGTON, BRATISLAVA. Vedci zrekonštruovali kostru veľkého prehistorického tučniaka, ktorý žil pred 25 miliónmi rokov na Novom Zélande. Informovala o tom internetová stránka BBC.
Členovia vedeckého tímu pri rekonštrukcii skombinovali kosti z dvoch zachovaných jedincov. Ako pomôcka im poslúžila kostra dnes žijúceho druhu tučniaka.
Podľa fosílnych pozostatkov bol vyhynutý tučniak Kairuku vysoký 1,2 metra, mal pretiahnutý zobák a mohutné plutvy. Išlo o najväčší spomedzi piatich druhov, ktoré žili na Novom Zélande v období oligocénu na konci starších treťohôr.
Vedcov Kairuku zaujal predovšetkým veľmi nezvyčajným tvarom tela, odlišným od všetkých známych vyhynutých i žijúcich tučniakov.
"Kairuku bol podľa tučniačích štandardov elegantným vtákom so štíhlym telom, dlhými plutvami a krátkymi hrubými nohami," uviedol Dan Ksepka zo Štátnej univerzity Severnej Karolíny, spoluautor štúdie publikovanej v odbornom časopise Journal of Vertebrate Paleontology.
Meno Kairuku v jazyku novozélandských Maorov znamená "potápač, ktorý sa vracia s potravou". Najväčší prehistorický druh tučniaka nájdený v Peru bol vysoký okolo 1,5 metra. Spomedzi súčasných druhov drží rekord tučniak obrovský, dorastajúci do výšky zhruba 115 centimetrov.