BRATISLAVA. IGR J17091-3624 je zaujímavá čierna diera. Nielenže je možno vôbec najmenšia, akú kedy vedci objavili, ale má na svoje pomery výnimočne silný vietor, teda prúd nabitých častíc.
Astronómka Ashley Kingová z NASA hovorí o „kozmickom ekvivalente vetrov hurikánu kategórie päť“, teda toho najsilnejšieho. Samozrejme, to, čo sa jej podarilo namerať, je ešte oveľa silnejšie.
Dosahuje rýchlosť 32 miliónov kilometrov za hodinu, čo sú asi tri percentá rýchlosti svetla.
Prúdenie vzniká v magnetickom poli čiernych dier, ktoré v reakcii s teplými iónmi vytvára rýchly pohyb.
Pri hviezdnych čiernych dierach, ktoré majú množstvo hmoty len niekoľkokrát väčšie ako naše Slnko a patrí medzi ne aj spomínaná čierna diera, býva táto rýchlosť niekoľkokrát menšia.
Podobne silné vetry sú bežne len pri supermasívnych čiernych dierach, ktoré však majú aj niekoľko miliárdkrát viac hmoty.
Čierna diera sa nazýva čiernou, lebo má takú silnú príťažlivosť, že sa z nej nedostane ani svetlo a pohltí všetko, čo sa k nej priblíži.
Ak je však vietor dosť silný, môže z okolia diery nejaký materiál unikať. Je to aj prípad IGR J17091–3624. Jej vietor podľa Kingovej od diery „odháňa“ až 95 percent pritiahnutej hmoty.
Autor: Matuš Krčmárik