Celosvetový predaj obľúbeného tabletu Apple iPad ohrozila čínska spoločnosť Proview. Aj keď Applu v roku 2009 odpredala jej taiwanská pobočka práva k ochrannej známke iPad, snaží sa teraz zablokovať jeho predaj.
Spor sa vedie o ochrannú známku iPad na území Číny, kde si vlastníctvo stále nárokuje Proview.
Fabrika Proview je rozpadnutá
Niekoľko rokov dozadu bol Proview štvrtým svetovo najväčším výrobcom LCD a CRT panelov. Spoločnosť sa dostala do veľkých finančných problémov a v roku 2010 ukončila výrobu.
Pôvodné plány boli veľké a rátali až s piatimi tisícmi nových robotníkov. Dnes sú fabriky v čínskej provincii Shenzen rozpadnuté a nič sa v nich nevyrába.
Návrh na otvorenie sporu o vlastníctvo značky vznikol začiatkom novembra minulého roka a stojí za ním osem veriteľských bánk spoločnosti Proview, ktorým by prípadný úspech znížil straty spôsobené úverom pre Proview.
Po čiastočnom úspechu v Číne sa preto žaloby presúvajú aj do Spojených štátov, kde budú žiadať o vyplatenie dvoch miliárd dolárov.
Viac fotografií nájdete v galérii Caixin.com.
Čínsky iPAD
iPAD od Proview sa začal predávať v roku 1998 a jeho názov predstavuje skratku pre osobné internetové zariadenie.
Tento iPAD nebol tablet, ale počítač typu všetko jednom. V tele 15-palcového CRT monitora bol ukrytý hardvér a celý koncept nápadito pripomínal vtedajší iMac od Apple. Za celé obdobie predaja bolo vyrobených menej ako 20-tisíc kusov.
Hardvér nebol na vtedajšiu dobu vôbec prevratný. Monitor mal rozlíšenie 800×600 bodov, operačná pamäť kapacitu 32 MB a procesor Geode GX s frekvenciou 266 MHz poskytoval menší výkon ako dnešné najlacnejšie smartfóny.
Predstavitelia spoločnosti Proview sa vyjadrili, že na propagáciu iPADu investovali až 30 miliónov dolárov.
Rodina produktov iPAD sa mala neskôr rozrásť o novšie verzie s výkonnejším procesorom VIA. Počítač mal dostať dvojnásobok operačnej pamäte, vyššie rozlíšenie monitora a aj 3D grafickú kartu.
iPhone vlastnilo Cisco
Zaujímavá minulosť sa spája aj so smartfónom iPhone. Ochrannú známku vlastnilo Cisco, ktoré ju získalo pri akvizícii spoločnosti Infogear. Tá si iPhone zaregistrovala už v roku 1996 a iPhone bol pôvodne internetovým telefónom.
Začiatkom roku 2007 sa začal súboj o ochrannú známku so spoločnosťou Apple. Tá poukazovala na to, že Cisco značku iPhone dlhodobo nepoužíval a svoj postoj zmenil až po záujme zo strany Apple.
Apple sa musel dohodnúť aj na licencovaní názvu ich mobilného operačného systému IOS, ktorý Cisco používa vyše 20 rokov.