BRATISLAVA. Sú také malé, že ich vlastne nevidíte. Drobné štruktúry z DNA však nie sú len obyčajnými zhlukmi, stávajú sa aj výkonnými minirobotmi, ktoré môžu bojovať proti rakovine.
Sľubujú to vedci z Harvardovej univerzity, ktorým sa podarilo vytvoriť akúsi umelú obdobu bielych krviniek.
Fakty
DNA robot
Technológiou DNA origami vytvorili nanorobota.
Ukrýva v sebe protilátku. Keď narazí na rakovinovú bunku, protilátku uvoľní.
Vedci už niekoľko rokov pracujú s DNA tak, že z nej dokážu vytvoriť dvoj- či trojrozmerné štruktúry. Takéto origami však teraz posunuli ďalej.
Americký tím skombinoval výsledky viacerých výskumov a vytvoril DNA robota, uväznil do neho protilátky a na jeho povrch umiestnil akési zámky, molekuly, ktoré náklad „otvoria“ až vtedy, keď DNA robot narazí na svoj cieľ - rakovinovú bunku.
„Môžete si to predstaviť ako zámok s kombináciou,“ hovorí pre Nature Ido Bachelet, ktorý sa podieľal na výskume. „Voláme ho však nanorobot, pretože dokáže plniť niektoré robotické úlohy.“
Výskumný tím odskúšal technológiu v skúmavkách na rakovinových kultúrach. V živom organizme však môžu naraziť nanoroboty na problémy.
Telo sa totiž snaží očistiť od cudzorodých látok a miniroboty tak zaniknú ešte skôr, ako sa dostanú k svojmu cieľu. Odborníci teraz plánujú svoje DNA výtvory testovať na myšiach.