SME

Švajčiari chcú byť kozmosmetiarmi

Švajčiarske vesmírne stredisko chce bojovať s vesmírnym šrotom. Do troch rokov chce vypustiť smetiarsky satelit.

Na obežnej dráhe krúži množstvo odpadu. Zmeniť to má CleanSpace One.Na obežnej dráhe krúži množstvo odpadu. Zmeniť to má CleanSpace One. (Zdroj: EPFL, ESA)

Švajčiarske vesmírne stredisko chce bojovať s vesmírnym šrotom. Do troch rokov chce vypustiť smetiarsky satelit.

ŽENEVA, BRATISLAVA. Bola to zrážka v ohromnej rýchlosti. Dva satelity, funkčný americký komunikačný a vyradená ruská vojenská družica narazili na obežnej dráhe do seba a rozpadli sa na stovky kozmických úlomkov. Tie ďalej krúžia vo vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obežná dráha je síce obrovský priestor, no nie je dostatočne veľký na to, aby ho ľudstvo nedokázalo zaplniť nefunkčným odpadom. Bojovať proti tomu chcú švajčiarski vedci.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu troch až piatich rokov plánujú vytvoriť a poslať do vesmíru „údržbársky“ satelit CleanSpace One. Má na obežnej dráhe poupratovať.

Kozmický smetiar

Nad Zemou dnes krúži takmer pol milióna rôznych kusov šrotu. Niektoré zvyšky nefunkčných zariadení sú veľké asi ako autobus, iné naopak veľmi drobné.

Všetky sú však extrémne nebezpečné, keďže nad našou planétou krúžia veľkou rýchlosťou. Ohrozujú nielen budúce misie, niekoľkokrát do roka sa im musí uhýbať aj Medzinárodná vesmírna stanica ISS. Astronautov vtedy pre istotu evakuujú do únikových modulov.

Odborníci odhadujú, že čoskoro sa môže situácia ešte zhoršiť. V kozme totiž môže nastať akýsi domino efekt, zrážky zariadení vyprodukujú ďalšie tisíce úlomkov a tie zničia ďalšie zariadenia. Zmeniť by to chcelo Švajčiarske vesmírne stredisko.

SkryťVypnúť reklamu

„Vesmírne agentúry sa stále častejšie zaoberajú otázkou, ako zničiť už nepotrebné veci, ktoré posielajú do vesmíru,“ hovorí podľa Discovery News Volker Gass, riaditeľ strediska.

„My chceme byť priekopníkmi v tejto oblasti.“ Vedci preto plánujú vyvinúť na kozmické pomery lacnú špecializovanú družicu, ktorá v kozme zachytí odpad či nefunkčný satelit a spolu s takýmto nákladom zhorí v atmosfére.

Vývoj a vypustenie družice na jedno použitie má stáť asi 11 miliónov dolárov aj s vystrelením. Využívanie takýchto satelitov má byť lacnejšie, ako riskovať zrážku.

Upratať si po sebe

Vesmírne chytanie a naháňanie odpadu však nie je jednoduché. Satelity a odpad sa môžu pohybovať, kozmický smetiar preto musí manévrovať. Na to však potrebuje vhodný pohon. Vedci špekulujú o využití iónových motorov, ktoré už použili viaceré kozmické misie.

SkryťVypnúť reklamu

„Švajčiarsko je krajina, ktorá má rada poriadok,“ dodáva Gass pre magazín Science. „Rozhodli sme sa preto, že takto pošleme nadol náš vlastný satelit.“

Testovacím cieľom niekedy medzi rokmi 2015 až 2017 by mala byť experimentálna družica Swiss Cube. Jej vystrelenie v roku 2009 bolo prvou švajčiarskou vesmírnou misiou vôbec.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu