Je to len pár rokov, čo trh vytlačil starý formát obrazu a nastúpil širokouhlý s pomerom strán 16:9. Dnes sú všetky LCD a plazmové televízory predávané v tomto formáte, ktorý podporujú aj televízne stanice.
Výnimkou je séria televízorov Philips Cinema 21:9 s ešte širšou obrazovkou, určená pre filmových fanúšikov s Blu-ray prehrávačom a media boxom. Tu totiž už bežný DVB-T prijímač alebo DVD prehrávač nestačí.
Prečo formát 21:9
Dôvody sú dva – tento formát je pre ľudské oko prirodzenejší a sú v ňom natáčané skoro všetky celovečerné filmy.
Na bežnom televízore s formátom obrazu 16:9 sú tieto filmy zobrazené s čiernymi pruhmi a uhlopriečka obrazu je menšia ako uhlopriečka televízora.
Televízory s obrazovkou 21:9 sú preto určené pre filmových fanúšikov s veľkou zbierkou celovečerných filmov vo vysokej kvalite. Pri nich sa efektívne využije celá plocha obrazovky pri zachovaní pôvodného rozmeru obrazu.
Kvôli pomeru strán musel Philips zväčšiť aj rozlíšenie obrazu z bežného Full HD rozlíšenia 1920×1080 bodov na 2560×1080 bodov. Automaticky to neznamená, že obraz bude detailnejší.
Limity sú dané na strane zdroja obrazu. HDMI vo verzii 1.4 umožňuje preniesť obraz s rozlíšením až 4096×2160 bodov, filmy sú ale na Blu-ray diskoch dostupné v rozlíšení maximálne 1920×1080 bodov.
Philips preto obraz preratáva do rozlíšenia obrazovky, pričom tu využíva technológiu Pixel Precise HD.
Filmy z DVD a Blu-ray diskov sú na bežnom televízore zobrazené bez deformácie, v prípade filmu s pomerom strán 21:9 vypĺňajú ale len časť jeho obrazovky.
Ako sa zobrazí klasické vysielanie?
Keďže v súčasnosti neexistuje televízne vysielanie alebo Blu-ray disk vo formáte 21:9 s natívnym rozlíšením 2560×1080 bodov, musí televízor obraz upravovať (presnejšie prerátať na svoje rozlíšenie).
Problémom je formát obrazu 4:3, s ktorým sa môžeme stretnúť pri niektorých starších filmoch, alebo nekonečných telenovelách. Čiernych pásov po boku sa nezbavíte ani pri čiastočnom roztiahnutí a celková plocha obrazu je preto menšia ako v prípade širokouhlého vysielania.
Obraz s pomerom strán 16:9 je možné nechať nezmenený, čo znovu znamená nevyužité pásy po bokoch. Vyplnenie celej obrazovky obraz mierne roztiahne a oreže jeho hornú a spodnú časť.
Pri nastavení formátu obrazu je celkovo desať možností, nám sa osvedčilo nechať zapnutú automatiku. Až na pár výnimiek fungovala spoľahlivo aj pri filmoch s titulkami.
Vysielanie v širokouhlom formáte 16:9 sa zobrazuje s bočnými čiernymi pruhmi. Je možné využiť funkciu vyplnenia obrazu, ktorá ho mierne oreže na hornej a dolnej časti a následne roztiahne na celú obrazovku.
3D je pasívne
Filmový pomer strán 21:9 si dobre rozumie so stereoskopickým 3D zobrazením. Subjektívny pocit zo sledovania filmov bol lepší ako pri klasických 3D televízoroch.
Výrobca sa rozhodol použiť pasívnu 3D technológiu, pri ktorej nemusíte nabíjať okuliare. Ich cena je automaticky nižšia. Okuliare sú ľahké a prepúšťajú dostatok svetla.
Dokáže aj zabaviť
Hlavné vlastnosti
Philips 50PFL7956H
Uhlopriečka 50“ (127 cm)
Rozlíšenie 2560×1080 bodov
LED podsvietenie
Pomer strán obrazu 21:9
Pasívna 3D technológia
Wi-Fi anténa a aplikácie
Nízka spotreba (cca 120 W)
Cena 1800 eur
Pri zapojení herných konzol ponúka televízor špeciálne zobrazenie pre dvoch hráčov. Použitá je technológia 3D, vďaka ktorej sa nemusí obrazovka rozdeliť na dve časti. Každý hráč má k dispozícii celú obrazovku a zároveň vidí len svoj obraz.
Televízor obsahuje USB port, ktorý podporuje pripojenie klávesnice, myši a pamäťového zariadenia. To je mimochodom možné využiť na funkciu Timeshift a prehrávanie hudobných a video súborov.
Už tradične zaostáva podpora externých titulkov s podporou diakritiky a televízor nedokázal prehrať väčšinu HD formátov. Naopak prekvapil pri podpore 3D obsahu, kde by sme mu mohli vyčítať jedine nekompatibilitu s obrázkovým formátom MPO.
Integrovaná bezdrôtová technológia Wi-Fi v spojení s podporou aplikácií prináša širšie využitie televízora. Umožňuje pozerať video na Youtube, surfovať po webe, či si pozrieť detailnú predpoveď počasia.
Dostupných aplikácií je ale málo a bez pripojenej klávesnice a myši je ovládanie nepohodlné.
Cena nie je pre každého
Philips má aktuálne v portfóliu niekoľko modelov v cenovej relácii od 1800 až po skoro 4000 eur. V porovnaní s úplne prvými Cinema televízormi cena výrazne klesla a má šancu zaujať širšie publikum.
Aj keď je testovaný model najlacnejším zo série, je jeho cena v porovnaní s bežnými LCD televízormi vysoká. Z časti ju môže ospravedlniť veľmi dobrý obraz a technológia Ambilight.
Pre bežného diváka preferujúceho lokálne televízie a spravodajstvo nie je tento televízor tým najvhodnejším riešením. Spokojný bude filmový fanúšik s bohatým filmovým archívom vo vysokom rozlíšení.
Jemu bude vyhovovať pomer strán a ocení ostrý obraz s prirodzenými farbami podporený množstvom technológií.
Formát obrazu
Formát 4:3
Používal sa niekoľko desaťročí a skončil s nástupom LCD a plazmových televízorov. Dnes ho nájdeme už len pri lacných LCD televízoroch s uhlopriečkou pod 20 palcov a pri tablete iPad.
Formát 16:9
Výrobcovia televízorov ho začali vo veľkom používať po nástupe DVD prehrávačov. Formát sa používa aj pri Blu-ray diskoch a televíznom vysielaní.
Formát 21:9
Vo filmovom priemysle sa používa dlhé roky, jediným masovým výrobcom televízorov s týmto formátom je Philips. Prechod televízneho vysielania na tento formát zatiaľ potvrdený nebol. Formát 21:9 je pre ľudské vnímanie najprirodzenejší.