BRATISLAVA. Môže to odštartovať nenápadne. Na počiatku býva nejaká drobná prekážka, no aj tá stačí, aby zastavila potrebný prítok krvi. Nasleduje nedostatok kyslíka, začínajú odumierať bunky aj celé tkanivá a toto odumieranie sa rozširuje.
Ak aj pacient prežije podobnú srdcovú príhodu, ešte nevyhral. Poškodené časti už nefungujú správne, nedokážu pumpovať krv a naše srdce nepracuje naplno.
To sa však môže zmeniť. Viaceré výskumy naznačujú, že zničené srdcové tkanivá sa dajú aspoň čiastočne opraviť. Pacientom pomáhajú ich vlastné kmeňové bunky.
Srdce sa opravuje
Kmeňové bunky sú najsľubnejšou budúcnosťou medicíny. Môže za to ich schopnosť prispôsobiť sa a zmeniť sa na špecializované bunky. Vedci sa preto snažia zistiť, kde všade by sa dali tieto bunky využiť. Zdá sa, že perspektívna je liečba následkov po infarkte.
„Toto sa nikdy predtým nepodarilo,“ hovorí pre BBC o svojom klinickom výskume v magazíne The Lancet Eduardo Marbana. Spolu s tímom zisťovali, či kmeňové bunky získané zo srdca nemôžu tomuto poškodenému srdcu znova pomôcť. „Teraz sme to dokázali.“
Vedci z amerického Inštitútu pre výskum srdca Cedars-Sinai chceli pôvodne preskúmať, či liečba kmeňovými bunkami nepredstavuje zdravotné riziko. Keď však analyzovali svoje výsledky, zistili, že u pokusných osôb nielen nenastali zdravotné komplikácie, no ich srdce sa začalo opravovať.
Zjazvené tkanivo, ktoré zostáva po infarkte a ktoré už nepumpuje krv, akoby začalo ustupovať. Kmeňové bunky pripravené v laboratóriu zrazu naštartovali srdce, ktoré si začalo poškodené časti samo nahrádzať.
Mierne zlepšenie
Vedci zdôrazňujú, že zistenia o regeneračnej schopnosti kmeňových buniek sú zatiaľ predčasné. Nebolo ani preukázané, že srdce začne po takejto liečbe pracovať lepšie.
Americký výskum však nie je jediný, čo naznačuje užitočnosť kmeňových buniek. Nová analýza viacerých klinických testov ukázala, že aj v prípade kmeňových buniek z kostnej drene došlo u pacientov k zlepšeniu.
„Terapia kmeňovými bunkami môže tiež zredukovať počet pacientov, ktorí neskôr zomierajú na zlyhanie srdca,“ dodáva pre britské spravodajstvo autorka porovnávacej analýzy Enca Martin-Rendonová. „No pacientov je stále príliš málo na to, aby sme mohli hovoriť o štatisticky významnom dôkaze.“
Napriek tomu doterajšie výsledky naznačujú, že liečba kmeňovými bunkami môže byť dôležitá. Vedci preto plánujú ďalšie testy na väčšom množstve pacientov.