SME

Mozog je hladná bytosť, ktorá môže rásť

Plasticita mozgu – čiže jeho schopnosť prestavovať sa podľa okolností – existuje nielen v mladosti.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

Kedysi sa považoval mozog za stroj. Stroj sa časom opotrebuje, a keďže jeho súčasti nemožno vymeniť, stráca schopnosti, ktoré mal v mladosti. S vekom sa napríklad zhoršuje schopnosť učiť sa cudzie jazyky alebo rozlišovať v šume rozličné signály, čiže všeobecne umenie počuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci predpokladali, že hlavné súčasti mozgového „stroja“, neuróny, s pribúdajúcim vekom nedokážu spracúvať zvukové podnety tak rýchlo.

K najväčším objavom sklonku uplynulého storočia patrí zistenie, že mozog sa dokáže meniť a prestavovať, čím prispôsobuje svoje funkcie a štruktúry okolnostiam aj postupujúcemu veku. Povedané inak, dokáže vzdorovať neodvratnému starnutiu alebo s ním spojeným chorobám.

SkryťVypnúť reklamu

Pozoruhodné je, že na vnútornú prestavbu nepotrebuje nijaký drastický zásah zvonka, ale vystačí si s vlastnou aktivitou, vyplývajúcou z najrôznejších podnetov. Jedným z dobrých pomocníkov pri tom môže byť hudba.

Hudba pomáha počúvať

Vedci zo Severozápadnej univerzity v Evanstone (USA) v zaujímavom pokuse ukázali, že hudba je vynikajúcim prostriedkom, ktorý udržiava mozog v dobrej kondícii, najmä pokiaľ ide o vnímanie zvukových podnetov. Vyskúšali to na troch skupinách dobrovoľníkov.

Štúdiu označili za prvý experimentálny dôkaz toho, že celoživotný vplyv hudby na mozog výrazne spomaľuje inak nevyhnutné opotrebenie neurónov.

Tím Niny Krausovej študoval odozvu mozgových buniek na ľudskú reč v troch skupinách, zložených z 87 jedincov, ktorým púšťali záznam z videa.

SkryťVypnúť reklamu

Rodnou rečou všetkých bola angličtina. V prvej skupine boli starší profesionálni hudobníci, druhú tvorili starší ľudia, ktorí sa hudbe profesionálne nikdy nevenovali, tretia skupina sa skladala z mladých ľudí, taktiež nehudobníkov.

Uchovali si mladícku reakciu

V časopise Neurobiology of Aging vedci napísali, že neuróny hudobníkov si aj v pokročilom veku uchovali mladícku, neuveriteľne rýchlu reakciu.

„Starší muzikanti nielenže pri spracúvaní zvukových signálov predčili svojich nehudobných partnerov, ale vyrovnali sa s ním rovnako rýchlo a presne ako skupina mladých nehudobníkov,“ povedala Krausová. „Posilňuje to hypotézu, že zvuky, ktoré na nás aktívne pôsobia počas celého života, výrazne ovplyvňujú činnosť našej nervovej sústavy.“

Krausová upozornila, že prevaha hudobníkov sa neprejavila v každom aspekte, dôležitom pri vnímaní reči. Dokázali však lepšie vnímať zvuky, významné pri rozlišovaní jednej spoluhlásky od inej.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto je veľmi zaujímavé a dôležité zistenie, ktoré korešponduje s nedávnym výskumom tímu Michaela Merzenicha z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, uskutočneným na zvieratách,“ povedal Don Caspary, známy amerických vedec, ktorý skúma funkciu sluchu v pokročilom veku.

„Ukazuje, že intenzívny tréning aj v pokročilom veku zlepšuje schopnosť komunikovať v hlučnom prostredí.“

V laboratóriu Niny Krausovej študujú dlhodobo vplyv hudby na plasticitu mozgu počas celého života. Predchádzajúce štúdie jej tímu ukázali, že hudobná prax dokáže okrem sluchu udržať v lepšej kondícii aj pamäť.

Hovoria mu Merz

Meno Michaela Merzenicha, ktorému spolupracovníci hovoria „Merz“, sa v súvislosti s výskumami meniaceho sa mozgu nevyskytlo náhodou. Tento popredný americký neurovedec pochádzajúci z Oregonu sa nazdáva, že mozgový tréning môže byť rovnako účinný ako chémia aj pri liečbe takých ťažkých chorôb, ako napríklad schizofrénia.

SkryťVypnúť reklamu

Plasticita mozgu – čiže jeho schopnosť prestavovať sa podľa okolností – existuje nielen v mladosti, ale mozog si ju uchová prakticky až do smrti. Pravda, platí tu staré známe - čo nepoužívaš, to stratíš.

Merzenich spolu s kolegom Billom Jenkinsom napríklad zistili, že čím je neurón trénovanejší, tým je výkonnejší a súčasne dokáže pracovať rýchlejšie. V jednom z experimentov vycvičili opice, aby rozlišovali zvuky v čoraz kratšom časovom rozpätí.

Trénované neuróny v reakcii na zvuky vysielali svoje signály rýchlejšie, spracúvali ich v kratšom čase a medzi jednotlivými impulzmi potrebovali menej času na odpočinok.

Rýchlejšie signály znamenali súčasne aj jasnejšiu „správu“ pre ďalšie mozgové bunky – stali sa lepšími tímovými hráčmi.

Nepochybne takýto mechanizmus platí aj pre starších hudobníkov, ktorých skúmala Nina Krausová; ich hudbou vycvičený mozog dokázal rozlišovať signály vďaka celoživotnému tréningu stále rýchlo a presne.

SkryťVypnúť reklamu

Správna výživa, tréning a sústredenie

Radikálne zlepšenie kognitívnej výkonnosti – čiže učenia, myslenia, vnímania a pamäti – je teda možné v každej životnej etape. Podľa Merzenicha sivá mozgová kôra zlepšuje svoje schopnosti tak, aby čo najlepšie zodpovedali aktuálnej úlohe.

Mozog sa nielen učí, ale taktiež sa stále učí, ako sa má učiť. Nie je to neživá nádoba, ktorú napĺňame, ale pripomína skôr živú hladnú bytosť, ktorá môže rásť a meniť sa, ale iba v prípade, keď dostáva správnu výživu a tréning.

„Pred Merzenichovým dielom sa na mozog pozerali ako na zložitý stroj s raz určenou kapacitou pamäti, rýchlosťou spracovania a inteligencie. Merzenich ukázal, že všetky tieto domnienky sú zlé,“ napísal psychiater Norman Doidge v knihe Váš mozek se dokáže změnit (Computer Press, Brno 2011).

SkryťVypnúť reklamu

Merzenichove najnovšie nápady sa vzťahujú na techniky, ktoré dávajú dospelým ľuďom možnosť učiť sa cudzí jazyk bez zvyčajného memorovania.

Vychádzajú z toho, že v živote človeka existuje tzv. kritické obdobie; začína sa, keď sme v plienkach, a končí sa medzi ôsmym rokom a pubertou. Dovtedy sa dokážeme naučiť akýkoľvek jazyk bez prízvuku.

Po tomto období to už nie je možné. Neurologický základ tejto zvláštnosti spočíva v tom, že po kritickom období mozog spracúva cudzí jazyk v inej časti než materinský. Okrem toho čím dlhšie používame iba jeden jazyk, tým viac ovláda všetok priestor, ktorý máme v mozgu „vyhradený“ pre jazyky.

Návod, ako tento priestor rozšíriť, sa volá sústredenie. „Merzenich prišiel na to, že nevyhnutnou podmienkou dlhodobých plastických zmien je maximálne sústredenie,“ píše Doidge.

SkryťVypnúť reklamu

„Veľa experimentov potvrdilo, že trvalé zmeny v mozgoch opíc nastali iba vtedy, ak opice venovali úlohám veľkú pozornosť. Ak zvieratá riešili svoje úlohy automaticky, bez sústredenia, ich mozgové mapy sa síce zmenili, tieto zmeny však nemali trvalý charakter.“

Hlavný zdroj: Norman Doidge: Váš mozek se dokáže změnit. Computer Presss, Brno 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 834
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 634
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 529
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 197
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 090
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 844
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 747
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 720
SkryťZatvoriť reklamu