BRATISLAVA. V africkej savane nájdete zvieratá rôznych farieb, ale kombináciu ako zebry nemá nikto. Vedci už dlho diskutujú, prečo majú zebry typické čiernobiele pruhy. S novým vysvetlením teraz prišiel maďarsko-švédsky tím vedcov, ktorí našli vinníka – ovady.
Vedci výsledky štúdie zverejnili v magazíne Journal of Experimental Biology. Na toto vysvetlenie, prečo majú zebry pruhy, prišli zaujímavým experimentom.
Pásiky nelákajú
Fakty
Zebry
Žijú v subsaharskej Afrike.
Dva z troch druhov zebier žijú v háreme. Jeden samec funguje s viacerými samicami a mladými.
Dožívajú sa 30 až 40 rokov.
Dokážu bežať rýchlosťou 55 kilometrov za hodinu.
Africké ovady sú otravný hmyz, ktorý cicia krv, prenáša choroby a parazity. Vedci zistili, že ich láka najmä horizontálne polarizované svetlo. To odrážajú zvieratá s čiernou či s hnedou srsťou. Naopak, zvieratá s bielou srsťou odrážajú nepolarizované svetlo, čo ovady až tak neláka.
Na farme kúsok od Budapešti, ďaleko od rozľahlých afrických saván, ktoré sú domovom zebier, pripravili vedci test.
Postavili vedľa seba makety zvierat: čierne, hnedé, biele, ale aj pásikavé. Makety natreli lepidlom, aby mohli spočítať počet ovadov, ktoré makety jednotlivých farieb najviac zaujali.
Výsledky prekvapili aj samotných vedcov. Čakali, že najmenej ich bude na bielych maketách, no ako povedali pre BBC, oveľa menej lákavé boli pruhované makety.
„Je to prekvapujúce, pretože na pruhovaných maketách máte stále čierne plochy, ktoré odrážajú pre muchy lákavé horizontálne polarizované svetlo,“ povedala pre BBC švédska vedkyňa Susanne Akessonová. „A čím užšie boli pruhy, čím viac sa podobali na zebrie, tým lákali menej múch,“ dodala.
Už Darwin diskutoval
Ľudia si dlho mysleli, že zebrie plody sú pôvodne biele a čierne pruhy vznikajú neskôr. Potom sa zistilo, že je to naopak. Zebrie plody majú najskôr tmavú srsť, biele pruhy vznikajú až pri ďalšom vývine plodu.
O tom, prečo sa vlastne pruhy tvoria, sa verejne diskutuje najmenej od roku 1870. Vtedy Charles Darwin, legendárny britský vedec, odmietal teóriu, že zebry majú pruhy, aby sa skryli vo vysokej tráve pred dravcami. Argumentoval, že tráva na savane je väčšinou vyjedená a krátka.
Levy a termoregulácia
Ochrana pred levmi je však aj po rokoch jedna z najpopulárnejších teórií. Podľa portálu Discovery News levy nedokážu zo spleti pruhov vybrať jednu zebru, na ktorú zaútočia. Iná teória hovorí, že biele a čierne pruhy upravujú termoreguláciu zvierat.
Ochrana pred škodlivým hmyzom, s ktorou najnovšie prišli maďarskí a švédski vedci, je ďalšou do zásoby.
Hoci je potvrdená experimentom, niektorí vedci oponujú. Keď sú pruhy také skvelé proti ovadom, prečo sa nevyvinuli aj pri euroázijských koňoch?