SME

Ako správne nastaviť domáce WiFi

Domáca sieť prináša pohodlie bez káblov. No môže byť hrozbou, ktorá vyvrcholí do straty súkromia alebo bezpečnosti dát.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

Aj keď sa Wi-Fi svojou rýchlosťou nevyrovná žiadnemu sieťovému káblu, teší sa v domácnostiach veľkej obľube. Ponúka bezkáblový komfort pri používaní internetu a otvára cestu k fotografiám a hudbe bez ohľadu na to, kde sa v dosahu signálu nachádzate.

Berieme ho ako samozrejmosť pri ťukaní po displeji tabletu, pri synchronizácii skladieb do smartfónu, oddychovaní s notebookom na kolenách v pohovke, či sledovaní zábavných videí na televízore, ktorý si rozumie s internetom. Neskúmame rýchlosť pripojenia, ba ani kvalitu signálu. Je to tým, že Wi-Fi smerovače sú rýchlejšie ako naše internetové prípojky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo dokáže?

Úlohou hostpotu, čiže prístupového bodu Wi-Fi je zabezpečiť v domácnosti bezdrôtové pripojenie k internetu a prenos dát medzi domácimi počítačmi a mobilnými zariadeniami. Umožňujú ho Wi-Fi smerovače.

Prečítajte si tiež: Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť Čítajte 

Smerovače sa svojimi funkciami líšia iba nepatrne. Akou rýchlosťou však prenášajú dáta, sa dozviete z ich značenia: štandard 802.11b prenáša dáta rýchlosťou 11 megabitov 802.11g prináša 54 megabitovú priepustnosť 802.11n v závislosti od nastavenia a výbavy môže dosiahnuť strop až 600 megabitov.

Smerovač zvyčajne získavame od poskytovateľa internetu.

Smerovač má viacero rozhraní. Kým WAN zabezpečuje prístup k internetu cez ADSL prípojku, mobilnú sieť mobilného operátora, optiku alebo káblový rozvod, LAN cez Wi-Fi sieť alebo zopár káblami umožňuje pripojenie domácich počítačov.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohou Wi-Fi smerovača je zaistiť viacerým počítačom prístup k jedinej internetovej prípojke. Po prvom nastavení zostávajú biele či šedé blikajúce škatuľky zvyčajne nepovšimnuté až dovtedy, keď do nich pri predĺžení viazanosti internetu nepotrebujete vložiť nové prihlasovacie údaje k sieti poskytovateľa.

Lepšie vybavené Wi-Fi smerovače majú USB port, ktorý z nich dokáže urobiť malý domáci server. Po pripojení tlačiarne zaistí jej dostupnosť pre všetky počítače v sieti a pri pripojení USB disku z neho spraví zdieľané úložisko pre všetkých. To umožňuje vytvoriť si archív multimédií, ktorý bude dostupný bez toho, aby ste museli mať spustený niektorý z počítačov.

Nezostaňte otvorenou bránou

Zle nastavený smerovač je hrozbou, ktorá môže vyústiť do straty súkromia, či bezpečnosti vašich dát. Ak technológie nie sú vašim koníčkom, mali by ste poprosiť o pomoc niekoho, kto má vo veciach jasno. Iba tak zabránite nemilým prekvapeniam.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na Slovensku máme internet už 26 rokov. Ako začínal? Čítajte 

Smerovač s továrenskými nastaveniami je otvorenou bránou pre bezplatný internet a prienik do domácej siete. Zvyčajne je nastavený tak, aby bol k nemu otvorený prístup, má výrobcom prednastavené jednotné heslo a všetky prvky zabezpečenia má vypnuté.

Takúto príležitosť zvyčajne odhalí už samotný názov siete (má označenie SSID identifikátor), akým je napríklad default, wlan, wireless a podobne. Vždy nastavte na smerovači svoj vlastný identifikátor tak, aby vás nič nespájalo s jeho názvom. Ak to smerovač umožňuje, môžete vypnúť ohlasovanie nastavenia siete a pripojí sa k nej iba ten, kto pozná jej názov.

Kam s anténou?

Ani výkonná anténa domáceho nezabezpečí, aby ste sa k domácej sieti pripojili s tabletom na konci vašej veľkej záhrady. Wi-Fi spojenie je možné uskutočniť iba na určitú vzdialenosť. Zvyčajne možno počítať s 32 metrovým okruhom v interiéri a 95 metrovým v exteriéri pre štandardy 802.11b/g a dvojnásobkom pre 802.11n.

SkryťVypnúť reklamu

Smerovač patrí na miesto, ktoré je v pomyslenom strede kruhu, v priestore ktorého sa budete pohybovať s vašim tabletom, notebookom či iným zariadením. Montáž na stenu je jedným z riešení, ktoré vám pomôže vyhnúť sa masívnym prekážkam.

Prečítajte si tiež: Inteligentnú domácnosť má aj Panasonic, vyskúšali sme ju Čítajte 

Ak je hotspot vo vašej tesnej blízkosti a využívate ho iba na premostenie internetu k svojmu notebooku na rovnakom stole, nie je nutné, aby komunikácia prebiehala na plný výkon. V nastaveniach výkonu smerovača môžete vysielací výkon obmedziť. A to nielen pri plnej prevádzke, ale aj v úspornom režime.

Ak je naopak signál prislabý, hotspot môžete posilniť výmenou antény, ak je tá pôvodná priskrutkovaná. Takouto úpravou začali drobní lokálni poskytovatelia internetu využívať Wi-Fi technológiu zariadeniami, ktoré boli pôvodne určené pre použitie v interiéri.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaľ, výmenu antény v notebooku uskutočníte iba s ťažkosťami. Zvyčajne obsahuje dve a sú osadené v ráme displeja. Riešením môže byť prídavná Wi-Fi karta vo forme USB zariadenia, alebo karty pre rozširujúci slot, ku ktorej možno pripojiť externú anténu.

Cez ktorý kanál prenášať dáta, čo najrýchlejšie?

Wi-Fi je ako vysielačka, pre ktorej prevádzku nepotrebujete licenciu. Stačí iba siahnuť po certifikovanom zariadení a zvoliť si jeden z trinástich kanálov. Ak je však vo vašom okolí Wi-Fi sietí neúrekom, budete musieť taktizovať. Aby ste mohli prenášať dáta čo najrýchlejšie, budete sa musieť strániť rušeniu okolitých sietí. Vždy keď sa cez Wi-Fi nepodarí balíček dát preniesť bez chyby, prenos sa zopakuje. To môže pri silnom rušení znížiť rýchlosť na minimum.

SkryťVypnúť reklamu

Frekvencie kanálov sa čiastočne prekrývajú, čo pri intenzívnej komunikácii môže spôsobiť ich spomaľovanie. Aby sa dva kanály vzájomne nerušili, musia byť od seba vzdialené až o päť pozícií. Celkové pásmo tak možno najlepšie využiť kanálmi 1, 6 a 13.

Aby však nevznikali kolízie tam, kde treba vytvoriť Wi-Fi sietí omnoho viac, pásmo bolo rozdelené na trinásť kanálov, aby sa okrajové frekvencie kanálov prekrývali. Počíta sa s tým, že nie všetci budú v rovnakom momente vysielať tak, aby sa navzájom rušili.

Ak chcete získať prehľad o tom, čo sa deje okolo vás, siahnite po softvéroch Netstumbler alebo inSSIDer, ktoré vám prezradia, aké kanály používajú Wi-Fi siete okolo vás a aká je intenzita ich signálu. Vyhľadajte nepoužité kanály a zvoľte z nich ten, ktorý má najväčší odstup od najsilnejších sietí v okolí. Ten bude pre vaše potreby tou najlepšou voľbou.

SkryťVypnúť reklamu

Nastavenie hotspotu zvládnete sami

Keďže telekomunikační operátori spolupracujú s výrobcami Wi-Fi smerovačov, základné nastavenie zvládne aj laik.

  • Vybaľte zo škatule smerovač, zapojte potrebné káble a prelistujte inštalačného sprievodcu.
  • Pripojte sa k smerovaču cez webové rozhranie alebo priložený softvér.
  • Zvoľte si nové prístupové heslo, ktoré ochráni nastavenia.
  • Vyplňte prihlasovacie údaje k ADSL zo zmluvy s telekomunikačným operátorom a uložte nastavenia. Od tohto momentu získate po synchronizácii prístup na internet cez ethernet kábel.
  • Pripojte sa k smerovaču, otvorte nastavenia WLAN a zvoľte si názov svojej siete, číslo kanálu a dlhý kľúč TKIP pre WPA/WPA2 zabezpečenie. Uložte nastavenia.
  • Od tohto momentu sa s pomocou kľúča budete môcť pripojiť bezdrôtovo. Dostupnosť novej siete vám oznámi váš počítač.
  • Po tom, čo sa bližšie zoznámite s novými technológiami, sa opätovne vráťte k nastaveniam hotspotu a aktivujte doplnkové bezpečnostné funkcie.

Nechránené Wi-Fi možno prirovnať ku káblovej sieti, z ktorej vytiahnete jednu prípojku von na ulicu.

SkryťVypnúť reklamu

Prístupové heslo pre nastavovanie hotspotu by ste mali zmeniť okamžite po prvom prihlásení. Je jedinou bariérou, ktorá chráni zariadenie pred zmenou nastavení.

Ak ponecháte výrobcom prednastavené heslo, útočník môže po prihlásení zmeniť nastavenia tak, aby sa mu otvorila vaša domáca sieť, alebo vám zmenou nastavení a hesla môže odoprieť prístup k internetu a vy budete s nastavovaním začínať od nuly.

Útočník môže na diaľku nahrať do zariadenia chybný firmvér a premeniť tak funkčný hotspot na nefungujúcu tehlu. Ak je povolená správa zariadenia cez WAN rozhranie, môže tak urobiť odkiaľkoľvek cez internet. Výrobcom prednastavené údaje a heslá sú dostupné na internete.

Vynútená autorizácia

Aby nebol hotspot otvoreným prístupovým bodom pre každého, musíte ho nastaviť tak, aby sa koncové zariadenia museli autorizovať prístupovým kľúčom. To umožňujú technológie WPA a WPA2, ktoré nielen riadia prístup, ale šifrujú aj spojenie.

Čím dlhší kľúč použijete, tým bude spojenie bezpečnejšie. Majte však na pamäti, že ho budete musieť vpisovať do každého nového zariadenia, ktoré k Wi-Fi sieti pripojíte. Ako kľúč môžete použiť dlhú vetu, ktorú dokážete naťukať hoci aj na malej klávesnici smartfónu, či diaľkovom ovládaní televízora s výbavou Smart TV.

Prístup k hotspotu však možno obmedziť nielen TKIP kľúčom WPA zabezpečenia, ale aj filtrom MAC adries. Jeho úlohou je povoliť prístup k sieti iba tým zariadeniam, ktorých jedinečná MAC adresa sa nachádza na vopred nastavenom zozname. Žiaľ, mnohé sieťové zariadenia dokážu výrobcom prednastavenú adresu meniť, a tak je to iba jedna z doplnkových ochrán.

SkryťVypnúť reklamu

Čo dať preč a čo pridať

Ak je váš smerovač vybavený modernou technológiou WPS pre jednoduché pripájanie zariadení pomocou PIN kódu, vypnite ju. Obsahuje chybu, ktorá umožňuje útočníkovi počas štyroch hodín získať plnohodnotné pripojenie. Vzdajte sa komfortu a stavte na bezpečnosť.

Mnohé smerovače sú vybavené funkciou vzdialeného odosielania protokolov o svojom fungovaní prostredníctvom protokolu Syslog. Ak si na niektorom z domácich počítačov nainštalujete potrebnú aplikáciu, budete môcť sledovať hlásenia a záznamy o chode smerovača.

Bezpečnostná hrozba Wi-Fi spočíva v takzvanej slepote používateľa. Domáci smerovač je skrinka, ktorá farebnými LEDkami hlási svoj stav a chyby pri prevádzke. Neoznámi vám však, že sa k nemu pripojilo doposiaľ neznáme zariadenie, neprezradí, že ktosi manipuluje s nastaveniami a z pohľadu používateľa je iba čiernou skrinkou o ktorú sa nestará.

SkryťVypnúť reklamu

Buďte pre Google neviditeľní

Názvy WiFi sietí využíva Google na to, aby na mapách dokázal ukázať vašu polohu aj v prípade, ak GPS signál nie je dostupný. Informácie zbiera prostredníctvom smartfónov a svojich vozidiel, ktorými obstaráva snímky pre StreetView funkciu svojich máp.

Niektorí používatelia si myslia, že to môže zasahovať do ich súkromia aj napriek tomu, že Google sa o sieť či dáta ňou prenášané nezaujíma.

Ak chcete, aby Google informáciu o vašej Wi-Fi sieti nezaradil do svojich databáz, mali by ste na koniec názvu vašej siete prilepiť koncovku _nomap. V takom prípade sa nestane navigačným bodom pre mapové podklady.

Kontrolujte svojho poskytovateľa

EÚ chce mať poskytovateľov internetu pod drobnohľadom a tak pred niekoľkými mesiacmi prišla s iniciatívou v podobe projektu Sam Knows. Prostredníctvom špeciálne naprogramovaných Wi-Fi smerovačov monitoruje v domácnostiach nepretržite rýchlosť a kvalitu internetových prípojok, aby ich porovnala so zmluvnými ponukami operátorov.

SkryťVypnúť reklamu

V závislosti na zisteniach následne upraví pravidlá pre telekomunikačný trh, aby spotrebitelia dostali služby, za ktoré si zaplatili.

Ak sa chcete stať jedným z dobrovoľníkov, ktorí takéto zariadenie doma prevádzkujú, zaregistrujte sa na stránke, alebo si stiahnite aplikáciu.

Aj keď program už nejaký čas beží a prevádzkovatelia v mesačných intervaloch rozosielajú dobrovoľníkom podrobné informácie z meraní, naďalej hľadajú nových.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu