Ako správne nastaviť domáce WiFi

Domáca sieť prináša pohodlie bez káblov. No môže byť hrozbou, ktorá vyvrcholí do straty súkromia alebo bezpečnosti dát.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Aj keď sa WiFi svojou rýchlosťou nevyrovná žiadnemu sieťovému káblu, teší sa v domácnostiach veľkej obľube. Ponúka bezkáblový komfort pri používaní internetu a otvára cestu k fotografiám a hudbe bez ohľadu na to, kde sa v dosahu signálu nachádzate.

Berieme ho ako samozrejmosť pri ťukaní po displeji tabletu, pri synchronizácii skladieb do smartfónu, oddychovaní s notebookom na kolenách v pohovke, či sledovaní zábavných videí na televízore, ktorý si rozumie s internetom. Neskúmame rýchlosť pripojenia, ba ani kvalitu signálu. Je to tým, že WiFi smerovače sú rýchlejšie ako naše internetové prípojky.

Čo dokáže?

Úlohou hostpotu - čiže prístupového bodu pre WiFi - je zabezpečiť v domácnosti bezdrôtové pripojenie k internetu a prenos dát medzi domácimi počítačmi a mobilnými zariadeniami.

info
Koľko zaplatíte?
Za smerovač:
Keďže telekomunikační operátori zväčša počítajú s tým, že nový zákazník sa zaviaže k dlhodobému používaniu služby, súčasťou ponuky je aj cenovo zvýhodnený smerovač s WiFi rozhraním. V kamennej predajni zaplatíte za najlacnejší približne 35 eur.
 • Slovak Telekom
  pýta za ADSL WiFi smerovač pri viazaných službách Turbo 2 (Mini) (Solo) takmer plnú cenu vo výške 29,90 eur, s programom Turbo 3 (solo) ho dostanete za 1 euro.
 • Slovanet
  pýta pri viazaných programoch Mini, Štandard a Maxi 10 eur
 • Swan
  ponúka k službám za 1 euro modemy alebo smerovače, za WiFi smerovač účtuje 36 eur
Na čo pozerať?
WiFi smerovače sa svojimi funkciami líšia iba nepatrne. Akou rýchlosťou však prenášajú dáta sa dozviete z ich značenia.
 • Štandard 802.11b prenáša dáta rýchlosťou 11 megabitov
 • 802.11g prináša 54 megabitovú priepustnosť
 • najnovší 802.11n v závislosti od nastavenia a výbavy môže dosiahnuť strop až 600 megabitov
Foto: www.sxc.hu

Zvyčajne ho získavame od poskytovateľa internetu vo forme WiFi smerovača. Kým na WAN rozhraní zabezpečuje hotspot prístup k internetu cez ADSL prípojku, mobilnú sieť mobilného operátora, optiku alebo káblový rozvod, v LAN sieti cez WiFi a zopár káblových ethernet rozhraní umožňuje pripojenie domácich počítačov.

Úlohou wifi smerovača je zaistiť viacerým počítačom prístup k jedinej internetovej prípojke. Po prvom nastavení zostávajú biele či šedé blikajúce škatuľky zvyčajne nepovšimnuté až dovtedy, keď do nich pri predĺžení viazanosti internetu nepotrebujete vložiť nové prihlasovacie údaje k sieti poskytovateľa.

Lepšie vybavené WiFi smerovače majú USB port, ktorý z nich dokáže urobiť malý domáci server. Po pripojení tlačiarne zaistí jej dostupnosť pre všetky počítače v sieti a pri pripojení USB disku z neho spraví zdieľané úložisko pre všetkých. To umožňuje vytvoriť si archív multimédií, ktorý bude dostupný bez toho, aby ste museli mať spustený niektorý z počítačov.

Nezostaňte otvorenou bránou

Zle nastavený hotspot je hrozbou, ktorá môže vyústiť do straty súkromia, či bezpečnosti vašich dát. Ak technológie nie sú vašim koníčkom, mali by ste poprosiť o pomoc niekoho, kto má vo veciach jasno. Iba tak zabránite nemilým prekvapeniam.

Hotspot s továrenskými nastaveniami je otvorenou bránou pre bezplatný internet a prienik do domácej siete. Zvyčajne je nastavený tak, aby bol k nemu otvorený prístup, má výrobcom prednastavené jednotné heslo a všetky prvky zabezpečenia má vypnuté.

Takúto príležitosť zvyčajne odhalí už samotný identifikátor siete, akým je napríklad default, wlan, wireless a podobne. Vždy nastavte na smerovači svoj vlastný SSID identifikátor tak, aby vás nič nespájalo s jeho názvom. Ak to hotspot umožňuje, môžete vypnúť ohlasovanie nastavenia siete a pripojí sa k nej iba ten, kto pozná jej názov.

Kam s anténou?

Ani výkonná všesmerová anténa domáceho hotspotu nezabezpečí, aby ste sa k domácej sieti pripojili s tabletom na konci vašej veľkej záhrady.WiFi spojenie je možné uskutočniť iba na takú vzdialenosť, na akú sa zariadenie so slabším vysielačom a anténkou spojí s protistranou. Zvyčajne možno počítať s 32 metrovým okruhom v interiéri a 95 metrovým na voľnej ploche exteriéru pre štandardy 802.11b/g a dvojnásobkom pre IEEE 802.11n.

Ani výkonná všesmerová anténa domáceho hotspotu však nezabezpečí, aby ste sa k domácej sieti mohli pripojiť s tabletom spod hrušky na konci vašej veľkej záhrady.

Hotspot alebo WiFi smerovač patrí v domácnosti na miesto, ktoré je v pomyslenom strede kruhu, v priestore ktorého sa budete pohybovať s vašim tabletom, notebookom či iným zariadením. Montáž na stenu je jedným z riešení, ktoré vám pomôže vyhnúť sa masívnym prekážkam.

Ak je hotspot vo vašej tesnej blízkosti a využívate ho iba na premostenie internetu k svojmu notebooku na rovnakom stole, nie je nutné aby komunikácia prebiehala na plný výkon. V nastaveniach výkonu hotspotu a WiFi karty v notebooku môžete vysielací výkon obmedziť. A to nielen pri plnej prevádzke ale aj v úspornom režime.

Ak je naopak signál prislabý, hotspot môžete posilniť výmenou antény, ak je tá pôvodná priskrutkovaná na SMA konektore. Takouto úpravou začali drobní lokálni poskytovatelia internetu využívať WiFi technológiu zariadeniami, ktoré boli pôvodne určené pre použitie v interiéri.

Žiaľ, výmenu antény v notebooku uskutočníte iba s ťažkosťami. Zvyčajne obsahuje dve a sú osadené v ráme displeja. Riešením môže byť prídavná WiFi karta vo forme USB zariadenia, alebo karty pre rozširujúci slot, ku ktorej možno pripojiť externú anténu.

Rýchlosť závisí aj na správnej taktike

Viete aký kanál naladiť, aby ste prenášali dáta čo najrýchlejšie?

WiFi je ako vysielačka, pre ktorej prevádzku nepotrebujete licenciu. Stačí iba siahnuť po certifikovanom zariadení a zvoliť si jeden z trinástich kanálov. Ak je však vo vašom okolí WiFi sietí neúrekom, budete musieť taktizovať. Aby ste mohli prenášať dáta čo najrýchlejšie, budete sa musieť strániť rušeniu okolitých sietí. Vždy keď sa cez WiFi nepodarí balíček dát preniesť bez chyby, prenos sa zopakuje. To môže pri silnom rušení znížiť rýchlosť na minimum.

Frekvencie kanálov sa čiastočne prekrývajú, čo pri intenzívnej komunikácii môže spôsobiť ich spomaľovanie. Aby sa dva kanály vzájomne nerušili, musia byť od seba vzdialené až o päť pozícií. Celkové pásmo tak možno najlepšie využiť kanálmi 1, 6 a 13.

Aby však nevznikali kolízie tam, kde treba vytvoriť WiFi sietí omnoho viac, pásmo bolo rozdelené na trinásť kanálov, aby sa okrajové frekvencie kanálov prekrývali. Počíta sa s tým, že nie všetci budú v rovnakom momente vysielať tak, aby sa navzájom rušili. Ak kolízia predsa len nastane, prenos sa zopakuje.

Ak chcete získať prehľad o tom, čo sa deje okolo vás, siahnite po softvéroch Netstumbler alebo inSSIDer, ktoré vám prezradia aké kanály používajú WiFi siete okolo vás a aká je intenzita ich signálu. Vyhľadajte nepoužité kanály a zvoľte z nich ten, ktorý má najväčší odstup od najsilnejších sietí v okolí. Ten bude pre vaše potreby tou najlepšou voľbou.

ico

Nová DSL prípojka? Nastavenie hotspotu zvládnete sami.

Keďže telekomunikační operátori spolupracujú s výrobcami WiFi smerovačov, základné nastavenie zvládne aj laik.

 1. Vybaľte zo škatule smerovač, zapojte potrebné káble a prelistujte inštalačného sprievodcu
 2. Pripojte sa k smerovaču cez webové rozhranie alebo priložený softvér.
 3. Zvoľte si nové prístupové heslo, ktoré ochráni nastavenia
 4. Vyplňte prihlasovacie údaje k ADSL zo zmluvy s telekomunikačným operátorom a uložte nastavenia. Od tohto momentu získate po synchronizácii prístup na internet cez ethernet kábel.
 5. Pripojte sa k smerovaču, otvorte nastavenia WLAN a zvoľte si názov svojej siete, číslo kanálu a dlhý kľúč TKIP kľúč pre WPA/WPA2 zabezpečenie. Uložte nastavenia.
 6. Od tohto momentu sa s pomocou kľúča budete môcť pripojiť bezdrôtovo. Dostupnosť novej siete vám oznámi váš počítač.
 7. Po tom, čo sa bližšie zoznámite s novými technológiami sa opätovne vráťte k nastaveniam hotspotu a aktivujte doplnkové bezpečnostné funkcie.
ico

Čím dlhší kľúč použijete, tým bude spojenie bezpečnejšie

Nechránené WiFi možno prirovnať ku káblovej sieti, z ktorej vytiahnete jednu prípojku von na ulicu.

Prístupové heslo pre nastavovanie hotspotu by ste mali zmeniť okamžite po prvom prihlásení. Je jedinou bariérou, ktorá chráni zariadenie pred zmenou nastavení. Ak ponecháte výrobcom prednastavené heslo, útočník môže po prihlásení zmeniť nastavenia tak, aby sa mu otvorila vaša domáca sieť, alebo vám zmenou nastavení a hesla môže odoprieť prístup k internetu a vy budete s nastavovaním začínať od nuly.
Útočník môže na diaľku nahrať do zariadenia chybný firmvér a premeniť tak funkčný hotspot na nefungujúcu tehlu. Ak je povolená správa zariadenia cez WAN rozhranie, môže tak urobiť odkiaľkoľvek cez internet. Výrobcom prednastavené identifikátory a heslá sú dostupné na internete.

Vynútená autorizácia

Aby nebol hotspot otvoreným prístupovým bodom pre každého, musíte ho nastaviť tak, aby sa koncové zariadenia museli autorizovať prístupovým kľúčom. To umožňujú technológie WPA a WPA2, ktoré nielen riadia prístup, ale šifrujú aj spojenie.

Čím dlhší kľúč použijete, tým bude spojenie bezpečnejšie. Majte však na pamäti, že ho budete musieť vpisovať do každého nového zariadenia, ktoré k WiFi sieti pripojíte. Ako kľúč môžete použiť dlhú vetu, ktorú dokážete naťukať hoci aj na malej klávesnici smartfónu, či diaľkovom ovládaní televízora s výbavou Smart TV.

Prístup k hotspotu však možno obmedziť nielen TKIP kľúčom WPA zabezpečenia, ale aj filtrom MAC adries. Jeho úlohou je povoliť prístup k sieti iba tým zariadeniam, ktorých jedinečná MAC adresa sa nachádza na vopred nastavenom zozname. Žiaľ, mnohé sieťové zariadenia dokážu výrobcom prednastavenú adresu meniť a tak je to iba jedna z doplnkových ochrán.

Čo dať preč a čo pridať

Ak je váš hotspot vybavený modernou technológiou WPS pre jednoduché pripájanie zariadení pomocou PIN kódu, vypnite ju. Obsahuje chybu, ktorá umožňuje útočníkovi počas štyroch hodín získať plnohodnotné pripojenie. Vzdajte sa komfortu a stavte na bezpečnosť.

Mnohé hotspoty sú vybavené funkciou vzdialeného odosielania protokolov o svojom fungovaní prostredníctvom protokolu Syslog. Ak si na niektorom z domácich počítačov nainštalujete potrebnú aplikáciu, budete môcť sledovať hlásenia a záznamy o chode hotspotu.

Bezpečnostná hrozba WiFi spočíva v "slepote používateľa". Domáci hotspot je skrinka, ktorá farebnými LEDkami hlási svoj stav a chyby pri prevádzke. Neoznámi vám že sa k nemu pripojilo doposiaľ neznáme zariadenie, neprezradí že ktosi manipuluje s nastaveniami a z pohľadu používateľa je iba čiernou skrinkou o ktorú sa nestará.

ico

Buďte pre Google neviditeľní

Nestaňte sa navigačným bodom pre mapové podklady.

Názvy WiFi sietí využíva Google na to, aby na mapách dokázal ukázať vašu polohu aj v prípade, ak GPS signál nie je dostupný. Informácie zbiera prostredníctvom smartfónov a svojich vozidiel, ktorými obstaráva snímky pre StreetView funkciu svojich máp. Niektorí používatelia si myslia, že to môže zasahovať do ich súkromia aj napriek tomu, že Google sa o sieť či dáta ňou prenášané nezaujíma.

Ak chcete, aby Google informáciu o vašej WiFi sieti nezaradil do svojich databáz, mali by ste na koniec názvu vašej siete prilepiť koncovku _nomap. V takom prípade sa nestane navigačným bodom pre mapové podklady.

ico

Kontrolujte svojho poskytovateľa

Dobrovoľníkom merajú rýchlosť aj kvalitu pripojenia.

EÚ chce mať poskytovateľov internetu pod drobnohľadom a tak pred niekoľkými mesiacmi prišla s iniciatívou v podobe projektu Sam Knows. Prostredníctvom špeciálne naprogramovaných WiFi smerovačov monitoruje v domácnostiach nepretržite rýchlosť a kvalitu internetových prípojok, aby ich porovnala so zmluvnými ponukami operátorov. V závislosti na zisteniach následne upraví pravidlá pre telekomunikačný trh, aby spotrebitelia dostali služby, za ktoré si zaplatili.

Ak sa chcete stať jedným z dobrovoľníkov, ktorí takéto zariadenie doma prevádzkujú, zaregistrujte sa na stránke http://www.samknows.eu/. Aj keď program už nejaký čas beží a prevádzkovatelia v mesačných intervaloch rozosielajú dobrovoľníkom podrobné informácie z meraní, naďalej hľadajú nových.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 4. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 5. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 6. Kam do tepla v januári?
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 8. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 15 801
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 933
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 660
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 960
 5. Kam do tepla v januári? 2 492
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 377
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 355
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 231
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 311
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 099

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

Neprehliadnite tiež

Vyriešili záhadu slávnych egyptských múmií, pomohla analýza DNA

Múmie dvoch vysokopostavených mužov, ktoré našli v roku 1907, patria k najlepšie zachovaným.

Mnohí si mysleli, že AIDS je zaslúžená lekcia. Zomrela vedkyňa a aktivistka Mathilde Krimová

Bola hlavnou americkou bojovníčkou proti poverám, strachu a predsudkom, ktoré stigmatizovali mnohých ľudí s AIDS.

Hypersonické lietadlo od Boeingu má byť päťkrát rýchlejšie ako zvuk

Na návrhu pracuje aj spoločnosť Lockheed Martin, ktorá vyrobila rekordné SR-71 Blackbird.

OBJEKTÍV

Najmenšia mačka na svete je zároveň aj najlepší zabijak

Dospelé mačky vyzerajú ako mačiatka.

Za šírenie Čiernej smrti môže človek, hovorí provokatívna štúdia

Morová pandémia zabila v polovici 14. storočia viac než tretinu obyvateľov Európy.