SME

Chirurgia objavila 3D tlačiarne

Prvý raz sa podarilo transplantovať náhradu čeľuste, ktorú si vytlačili sami lekári.

Budú si pacienti tlačiť náhradné kosti na 3D tlačiarni?Budú si pacienti tlačiť náhradné kosti na 3D tlačiarni? (Zdroj: LAYERWISE)

BRUSEL, BRATISLAVA. Najskôr vás vyšetrí lekár. No potom vás nepošle za ďalším špecialistom, ktorý vyštudoval medicínu. Skôr za odborníkom, čo rozumie trojrozmernému modelovaniu a špeciálnej tlači. Práve on vám môže pomôcť a pripraviť implantát presne na mieru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejako takto by raz mohla vyzerať budúcnosť medicíny. Namiesto kovových kĺbov či komplikovaných chirurgických rekonštrukcií vedci začínajú hovoriť o trojrozmernej tlači.

Nie je to však ďaleká budúcnosť - prvá transplantácia dolnej čeľuste vytlačenej na trojrozmernej tlačiarni sa podarila už minulý rok. Lekári a vedci však o tom informovali až teraz.

SkryťVypnúť reklamu

Presne na mieru

Pacientka na výber príliš nemala. Chronická infekcia čeľuste osemdesiattriročnej žene komplikovala život, pre jej vek sa však chirurgovia báli pustiť do zložitejšej operácie. Preto sa rozhodli vyskúšať úplne novú technológiu.

info

Fakty

Čeľusť z tlačiarne

Laser vytváral tenké vrstvy z titánového prášku.

Na milimeter implantátu bolo treba 33 vrstiev.

Implantát pokrytý biokeramickým povlakom je mierne ťažší ako bola pôvodná kosť.

Žene chceli vložiť implantát, ktorý vytvoril výkonný laser. Vrstvu po vrstve spájal titánový prášok, pričom o niekoľko hodín vznikla napodobenina kosti, ktorú pokryli biokeramickým povlakom. Takúto „spodnú čeľusť“ lekári žene neskôr aj naozaj voperovali.

„Krátko po tom, ako sa po podaní anestetík prebudila, dokázala povedať pár slov,“ tvrdí vo vyhlásení tímu Jules Poukens z Hasseltskej univerzity, ktorý viedol tím chirurgov. „Na ďalší deň už pacientka dokázala prehĺtať. Nový postup bol pritom svetovou premiérou.“

SkryťVypnúť reklamu

Operácia, ktorá sa odohrala už v júni, pritom trvala zhruba štyri hodiny. Pri klasickom postupe by lekári strávili v operačnej sále takmer päťkrát taký dlhý čas. Navyše, po štyroch dňoch mohli pacientku pustiť domov, čo by inak nebolo možné.

„Výhodou je, že keďže implantát pacientovi presne sedí, skráti sa čas operácie,“ povedal pre BBC Ruben Wauthle z firmy LayerWise, ktorá spodnú čeľusť vytvorila. „Kratší je aj čas hospitalizácie, čo znižuje náklady.“

Budúcnosť medicíny?

Vedci aj lekári predpokladajú, že spodná čeľusť je iba začiatkom. Podobnou metódou by sa dali vyrobiť ďalšie kosti, neskôr možno tkanivá.

Testy na zvieratách už ukázali, že takéto postupy sú bezpečné. Odborníci preto tvrdia, že v priebehu najbližších desaťročí sa metóda rozšíri aj u ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

„Stále tu však zostávajú niektoré nevyriešené biologické a chemické otázky,“ pripomína Wauthle. „Zatiaľ napríklad používame kovový prášok. Na tlač organických tkanív či kostí však budete potrebovať nejaký organický materiál.“

To podľa odborníkov aspoň teoreticky možné je, no takéto technológie zatiaľ k dispozícii nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu