SME

Škóti mali svoj Stonehenge skôr

Slávne anglické megality nie sú pôvodnou stavbou. Mali predchodcu na Orknejských ostrovoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ORCA)

KIRKWALL, BRATISLAVA. Nik presne nevie, čo sa v tých časoch dialo. No zhruba pred piatimi tisícročiami začali neolitickí ľudia stavať rozsiahle stavby, ktoré zrejme slúžili na akési dávne rituály.

Najslávnejšou z nich je dnes kamenný kruh Stonehenge na salisburskej pláni v anglickom grófstve Wiltshire.

Nový výskum však ukazuje, že toto nebola prvá z podobných stavieb. Prototyp k takýmto stavbám ležal podstatne severnejšie na škótskych Orknejach. Archeológovia zistili, že podobná stavba je tam najmenej o dvesto rokov staršia.

Dávny kľúč

Neďaleko jazera v okolí obce Stenness sa rozkladá jedno z najdôležitejších britských nálezísk z mladšej doby kamennej.

info
fakty
Ness of Brodgar

Nálezisko na škótskom súostroví Orkneje, ktoré objavili v roku 2002.

Datovanie pomocou rádiouhlíkovej metódy ukazuje, že oblasť obývali už okolo roku 3200 pred n. l. Opustili ju náhle zhruba o tisíc rokov.

Odborníci odhadujú, že práve niekde tu sa mohla zrodiť kultúra i kulty, ktoré sa neskôr rozširovali smerom na juh. A práve toto miesto mohlo byť akýmsi prototypom pre slávny megalit.

„Orkneje sú jedným z kľúčov k pochopeniu vývoja viery v neolite,“ hovorí pre magazín National Geographic Nick Card, ktorý v oblasti zapísanej do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO riadi väčšinu projektov. Tá zrejme súvisela s uctievaním slnka či pravidelných prírodných javov, no možno i s kultom mŕtvych .

Odohrávali sa vtedy rozsiahle oslavy, po ktorých archeológovia dodnes nachádzajú kosti zvierat. Práve tie im pomáhajú pochopiť, čo sa pred tisícročiami dialo.

„Vyzerá to tak, že to, čo sa začalo odohrávať na podobných miestach v neskoršom neolite, nejako odrážalo vplyvy myšlienok, ktoré sa zrodili na Orknejach,“ dodáva aj archeológ Mark Edmonds.

Otázne však je, čo sa s touto kultúrou zhruba po tisícke rokov stalo. Spoločnosť, ktorá dokázala vybudovať obrovské kamenné stavby, používala keramiku aj rôzne farby na ozdobovanie oblečenia či stien budov, zmizla.

Hostina a rýchly koniec

V prípade komplexu na Orknejach to dokonca vyzerá tak, že sa to stalo náhle niekedy okolo roku 2300 pred naším letopočtom. A predchádzala tomu obrovská hostina, pri ktorej zabili stovky zvierat.

Vedci preto dúfajú, že niektoré odpovede by mohli priniesť ďalšie vykopávky. Odhadujú, že odkryť treba ešte najmenej desaťcentimetrovú vrstvu pôdy, ktorá by mohla ukrývať ďalšie tajomstvá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu