BRATISLAVA. Anonymous sa v pondelok večer prihlásili k útokom na internetové stránky ministerstiev financií, vnútra, spravodlivosti a Národnej rady SR. Útoky na vládne stránky začali v pondelok po 18. hodine.
Stránka Národnej rady SR bola nedostupná už popoludní, kedy hacktivisti Anonymous ohlásili útok na web slovenského parlamentu so štartom o 18. hodine.
V útokoch budú pokračovať
Útokmi na vládne stránky hacktivisti demonštrovali proti podpisu spornej protipirátskej Obchodnej dohody o boji proti falšovaniu (ACTA). Dohoda by mohla zaviesť šikanu na hraniciach, znížiť dostupnosť generických liekov či multimediálnych prehrávačov.
Anonymous v stanovisko dodali, že v útokoch na vládne stránky budú pokračovať. „Až pokiaľ sa členovia Vlády SR nezaručia svojim občanom, že túto zmluvu nepodpíšu.“
Hactivisti používajú na odstavenie stránok takzvané DDoS útoky, pri ktorých neprichádza k narušeniu bezpečnosti vládnych serverov. Stránky padajú pod ťažobou stoviek až tisícok prístupov v jednej sekunde, čo je spôsobené práve DDoS útokmi.
Anonymous tvrdia, že na stránky útočili zámerne večer. „Mimo pracovný čas, tak aby sme obmedzili možné poškodenie slobodných občanov týmto protestom na minimum,“ píšu hactivisti.
Niektoré vládne weby majú pritom zákonmi definované povinnosti, ide napríklad o Centrálny register zmlúv Úradu vlády SR či elektronický Obchodný vestník ministerstva spravodlivosti.
Žiadajú jednoznačné nie
V stanovisku reagovali aj na vyjadrenia politikov, ktorí zatiaľ ACTA jednoznačne neodmietli. „Zmluvu dobre poznajú a majú ju naštudovanú, tak prečo sa uchyľujú k takýmto slovným zvratom?“ pýtajú sa hactivisti v stanovisku.
Anonyomus požadujú jednoznačné odmietnutie dohody ACTA členmi vlády. „Podpísanie tejto zmluvy by nás, občanov SR nútilo chápať tento čin ako nedodržanie slova vlády a konanie proti občanom republiky.“
Dohoda musí na Slovensku prejsť vládou a potom o nej musí hlasovať aj parlament. Tam sa dostane pravdepodobne až po voľbách. Ak ju čo i len jedna krajina neprijme, nebude platiť nikde v Európskej únii.
Slovensko patri k piatim krajinám Európskej únie, ktoré dohodu nepodpísali minulý štvrtok.