AUCKLAND. Zakladateľa stránky Megaupload v stredu súd na Novom Zélande odmietol prepustiť na kauciu.
Kim Dotcom tak zostáva vo vyšetrovacej väzbe, kde si počká na rozhodnutie miestnych úradov v otázke jeho vydania do Spojených štátov.
Súd ho odmietol pustiť na slobodu s odôvodnením, že by sa mohol pokúsiť o útek.
Dotcomov právnik ale argumentoval, že jeho klient je "príliš nápadný" na to, aby sa mu podarilo nepozorovane ujsť z krajiny. Narážal pritom na jeho veľkú výšku a nadváhu.
Zhabali aj drahé autá a zbrane
Zakladateľ služby Megaupload, ktorá užívateľom umožňovala zdieľať rôzny ilegálny mediálny obsah, je vo väzbe od soboty. Novozélandské úrady ho zatkli v rámci medzinárodnej razie voči internetovým pirátom.
Firma je registrovaná v Hongkongu, Dotcom však žije na Novom Zélande a viaceré servery Megaupload.com sú uložené v americkom štáte Virginia. To umožnilo americkej prokuratúre konať a požiadať o spoluprácu novozélandských policajtov.
Tí počas zásahu zaistili niekoľko luxusných áut vrátane modelu Rolls Royce Phantom Drophead Coupé, ktorého hodnotu odhadli na viac ako 300-tisíc eur.
Dotcomovi zobrali aj niekoľko mercedesov, dve brokovnice a viacero "umeleckých artefaktov".
Americké ministerstvo spravodlivosti odmietlo tvrdenie, že zákrok súvisí s aktuálnou diskusiou o prijatí zákonov na potlačenie internetového pirátstva, ktorý sa prerokúva na pôde amerického Kongresu.
Voči legislatívnym zámerom známymi pod skratkami PIPA a SOPA sa však postavilo viacero technologických firiem a webových stránok vrátane gigantov ako Google a Facebook alebo Wikipedia.
USA chcú pomoc Slovenska
Úrady USA oficiálne požiadali slovenskú políciu o spoluprácu. Agentúre SITA to potvrdil hovorca Policajného zboru Michal Slivka.
Medzi obvinenými je aj 35-ročný Slovák Július Bencko, ktorý bol údajne podľa amerických vyšetrovateľov grafikom stránky.
"Slovenská polícia požadovanú spoluprácu poskytla. V prípade potreby bude slovenská polícia štandardne ako v iných prípadoch s americkou stranou pri jej ďalších požiadavkách v medziach platnej legislatívy spolupracovať," dodal Slivka.
Júliusa B. zatiaľ polícia nezadržala. V databáze ľudí, ktorí sú v pátraní v Slovenskej republike, ale ani v podobnej databáze Interpolu, jeho meno nefiguruje.
Na stránke americkej FBI sa o Júliusovi Benckovi píše, ako o jednom zo siedmich obvinených v prípade.
Podľa textu obvinenia Bencko pôsobil ako hlavný grafik stránky, v roku 2010 údajne dostal za svoju prácu viac ako milión dolárov.