SME

Hackeri vydierajú poľskú vládu

Poľskí Anonymous žiadajú premiéra Tuska, aby nepodpísal protipirátsku dohodu. Poľsko po útoku hackerov zvažuje, že s podpisom počká.

Poľská polícia vyšetruje aj nabúranie sa do laptopu ministra Boniho.Poľská polícia vyšetruje aj nabúranie sa do laptopu ministra Boniho. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTOLIA)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

VARŠAVA, BRATISLAVA. V polovici decembra minulého roka o tom ministerstvo hospodárstva na svojej webovej stránke písalo ako o úspechu poľského predsedníctva v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vďaka úsiliu poľského predsedníctva sa Rada EÚ 15. decembra 2011 rozhodla podpísať medzinárodnú dohodu o ochrane duševného vlastníctva ACTA.

Bola to jedna z priorít ministerstva hospodárstva v čase poľského predsedníctva (prvá polovica roka 2011, pozn. red.),“ písalo sa na stránke ministerstva podľa televízie TVN 24.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz slovo úspech zo stránky zmizlo. Stalo sa tak niekoľko hodín potom, čo vládne internetové stránky napadli poľskí hackeri zo skupiny Anonymous s veľmi konkrétnou požiadavkou: žiadajú kabinet premiéra Donalda Tuska, aby vo štvrtok za Poľsko nepodpísal medzinárodnú dohodu ACTA. A hackeri by mohli byť úspešní.

Ministri by počkali

Útok na vládne stránky prišiel cez víkend - hackeri položili stránku úradu vlády, ministerstva kultúry, parlamentu i stránku poľského prezidenta.

Vyhrážali sa, že ak im vláda nevyhovie a dohodu podpíše, zverejnia dôverné materiály, ku ktorým sa dostali. Deň po útoku sa v úrade premiéra Donalda Tuska zišli ministri a rokovali.

Prvé reakcie boli zmierlivé. Minister pre správu a digitalizáciu Michal Boni pre rádio TOK FM vyhlásil, že o zákone sa doteraz málo verejne diskutovalo. „Nič sa nestane, keď to počká päť dní, päť týždňov alebo päť mesiacov,“ povedal zase vicepremiér Waldemar Pawlak podľa PAP.

SkryťVypnúť reklamu

Generál to pochválil

Obchodná dohoda proti falšovaniu (ACTA), ku ktorej sa pridalo desať štátov (Európska únia, Mexiko a Švajčiarsko ju ešte neratifikovali), má zabrániť šíreniu pirátskych kópií na internete. Kritici zasa hovoria o cenzúre internetu, ktorá by vládam doma neprešla, a preto sa rozhodli pre medzinárodnú dohodu.

Podľa Katarzyny Szymielewiczovej z poľskej nadácie Panoptykon, ktorá je proti dohode, by sa po prijatí dohody ocitli v nebezpečenstve osobné údaje ľudí, ktorí využívajú služby firiem podnikajúcich na internete.

V Spojených štátoch vyvolali protipirátske zákony SOPA a PIPA minulý týždeň taký protest na internete, že kongresmani sa rozhodli hlasovanie o zákonoch odložiť.

Jediný, kto útok hackerov pochválil, bol generál Stani〜slaw Koziej, bezpečnostný poradca poľského prezidenta. Označil ho za „dobré cvičenie“ bezpečnostných zložiek, ktoré tento druh počítačovej kriminality podceňujú.

SkryťVypnúť reklamu

ico

Slovensko dohodu zatiaľ neprijalo

Kontroverznú dohodu čaká ratifikácia aj v našom parlamente, čeliť jej bude až nová vláda.

BRATISLAVA. Európska únia sa vlani vyhla podpisu spornej Obchodnej dohody proti falšovaniu (ACTA), pretože na jej podpis potrebovala súhlas Rady Európskej únie, kde sedia ministri členských krajín. Ani po jej súhlase nebude dohoda platiť v celej únii.

Ratifikovať ju totiž musia národné parlamenty členských krajín. U nás si s jej prijatím bude musieť poradiť nová vláda.

Pre kontroverzný obsah sa však môže jej ratifikácia skončiť neúspechom. Dohoda napríklad umožňuje colníkom prehľadávať obsah audiosúborov alebo notebookov, aby overili, či neobsahujú nelegálny obsah. Kritici dohody si nevedia predstaviť, ako v praxi budú kontroly prebiehať.

SkryťVypnúť reklamu

Najspornejšie ustanovenia z dohody vypadli. Išlo napríklad o zásadu trikrát a dosť, podľa ktorej by odpájali užívateľov od internetu už po jej troch porušeniach.

„Zmluvným stranám tiež zaistili možnosť vylúčiť účinnosť niektorých ustanovení,“ povedala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová.

Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu