A to bez ohľadu na to, kde ho spotrebiteľ zakúpil a v akom technickom stave je. Počítajú s tým nové environmentálne plány, ktoré schválil Európsky parlament.
Cieľom je zmeniť spôsob zberu starej elektroniky tak, aby sa do konca roku 2020 dosiahla 85 percentná miera recyklácie. V súčasnosti sa odhaduje, že na recyklačných linkách končí iba štvrtina spotrebičov, ktoré doslúžili. Na každého obyvateľa EÚ pripadajú 4 kilogramy takéhoto odpadu.
Životnosť sa skracuje
Nové pravidlá si kladú za cieľ zabrániť tomu, aby bol elektronický odpad vyvážaný z EÚ a končil na skládkach v krajinách tretieho sveta. Počíta sa s jeho spracovaním a zhodnotením na domácej pôde.
Životnosť elektroniky sa skracuje, stáva sa početným obchodným artiklom a spotreba neustále rastie. Analytici vypočítali, že do roku 2020 vzrastie množstvo elektronického odpadu v EÚ na 12 miliónov ton ročne. Recyklačná politika má zabrániť tomu, aby končil bez zhodnotenia na skládkach komunálneho odpadu.
Zo starého nové
Zo starej elektroniky možno recyklovať cenné suroviny, akými je napríklad zlato, striebro, meď či iné vzácne kovy. Súčasne sa zabráni tomu, aby do prírody unikali nebezpečné látky z elektronických súčiastok a akumulátorov. Informoval o tom server PCWorld.