SME

Webových pirátov z Megaupload.com stopla FBI

Jeden z najväčších serverov na sťahovanie hudby či filmov už nefunguje, narazil na vydavateľov. Obvinených je sedem ľudí vrátane jedného Slováka. Výška zisku z nelegálnych činností sa odhaduje na 175 miliónov dolárov.

(Zdroj: Ilustračné - SME/Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA, ALEXANDRIA. Denne prichádzalo na server Megaupload.com 50 miliónov ľudí, vo štvrtok ho však americké úrady vypli. Okrem obvinení z prania špinavých peňazí čelia jeho majitelia najmä obvineniam z porušovania ochrany duševného vlastníctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Server podľa obžaloby sťahovaním filmov, hudby a ďalšieho chráneného obsahu spôsobil majiteľom autorských práv a vydavateľom škody za pol miliardy dolárov. Prokurátori odhadli, že server vďaka nelegálnemu používaniu filmov či softvéru zarobil vyše 175 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Siedmim obvineným, medzi ktorými je aj jeden Slovák, hrozí až 50-­ročné väzenie.

Zlom v boji proti pirátom

Megaupload

Ako fungoval?

  • služba, čo ponúkala možnosť vzájomného zdieľania dát, ide najmä o obsah chránený autorským zákonom, ako sú filmy, hudba či softvér,

  • server fungoval od roku 2005,

  • mal takmer 200 miliónov registrovaných používateľov,

  • bol vo vyše 20 jazykoch, zarábal najmä cez inzerciu a spoplatnenie účtov pre rýchlejšie sťahovanie,

  • mal 155 zamestnancov.

Záťah proti serveru Megaupload je prvým v histórii digitálnej distribúcie filmov či hudby. Šéfka československej pobočky Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu Petra Žikovská vraví, že ďalšie prídu.

Po zrušení Megauploadu sa zatiaľ nič nemení a na webe je naďalej niekoľko serverov, ktoré ponúkajú nelegálne sťahovanie filmov, pesničiek či softvéru. Časť ľudí však podľa Žikovskej zo strachu prejde na legálne možnosti, ktorých v poslednom čase pribúda.

SkryťVypnúť reklamu

Právnička advokátskej kancelárie Allen&Overy Zuzana Hečko pritom upozorňuje, že autori a ich zástupcovia sa cez IP adresy počítačov môžu legálne dostať až ku kontaktným údajom ľudí, ktorí cez tieto servery chránený obsah sťahujú.

Roky pritom fonografický aj filmový priemysel trpel nelegálnu distribúciu. Tvrdý zásah proti pirátom podľa Žikovskej súvisí aj s nárastom počtu legálnych možností, ako si filmy, hudbu či programy nakupovať cez internet. „Onedlho ďalšie pribudnú.“

Zostrenie boja Žikovská očakáva aj v Európe. Brusel totiž tento rok plánuje posilniť ochranu autorských práv.

Ak chce byť svet lepší a bystrejší, mal by chrániť dve rizikové skupiny ľudí. Jednou sú vynálezcovia, hudobníci, spisovatelia, programátori, fotografi či vydavatelia, ktorí vďaka pirátstvu nedostávajú za svoje diela takú odmenu, ako by si zaslúžili, myslí si Konštantín Čikovský

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte komentár (piano) >>

S tunajšími servermi chcú najprv rokovať

Podobne ako Megaupload.com, funguje aj český server Ulož.to. Patrí medzi obľúbené služby na sťahovanie dát, ponúka 13 miliónov súborov.

Za poplatok umožňuje prémiové sťahovanie nielen zo svojich serverov, ale aj zo zahraničného RapidShare. Podobne fungujú aj služby HellShare či Stahnu.to.

Po spustení obchodu iTunes a služby MusicJet začala proti týmto službám bojovať česká pobočka Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu. Aktuálne podľa šéfky pobočky Petry Žikovskej rokuje s prevádzkovateľom Ulož.to o odstránení chráneného obsahu a zlegalizovaní služby. Žaloby na ďalšie weby nevylúčila.

Na Slovensku sa darí aj serveru Ulozisko.sk, ktorý ponúka menej ako pol milióna súborov. Spoločnosť DataHost z Dubnice nad Váhom prevádzkuje službu Upnito.sk, za stiahnutie 100 gigabajtov pýta desať eur.

SkryťVypnúť reklamu

Forza Music, ktorá u nás zastupuje aj vydavateľstvo Warner, sa nechystá podať žaloby na lokálne servery. Rokuje s YouTube či portálom Grooveshark, ktorý umožňuje za poplatok počúvať neobmedzený počet skladieb. Na začiatku má ísť o nahlasovanie chráneného obsahu. Ďalšie kroky Forza pripravuje, no odmietla ich konkretizovať.

Razia v spolupráci s FBI

Razie v sídle zakladateľa webu Kima Schmitza sa zúčastnilo vyše 70 policajtov, vrátane špeciálnej jednotky. Akciu plánovali spolu s agentmi FBI, ktorí pred jej uskutočnením prileteli na územie Nového Zélandu.

Počas zásahu bolo v sídle celkovo pätnásť ľudí, vrátane rodiny, detí či ochranky. Pracovníkov Megaupload obvinili v USA, Nový Zéland už avízoval, že pri ich vydaní nebude robiť problémy.

V sídle, ktorého hodnota je 30 miliónov dolárov, sa našlo množstvo luxusných vozidiel, umeleckých diel, drahej elektroniky a aj zbrane. Polícia zablokovala niekoľko účtov, na ktorých sa spolu nachádzalo 11 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem razie v sídle zakladateľa Megaupload bolo vykonaných niekoľko desiatok domových prehliadok, pri ktorých bol zabavený majetok v hodnote 50 miliónov dolárov.


Štvorica obžalovaných na súde. V pravo Kim Dotcom, zakladateľ a majiteľ Megaupload. Foto: SITA/AP

Hackerská odveta

Hodinu po zverejnení informácií o odstavení serveru Megaupload zaútočili hackeri zo skupiny Anonymous na stránku amerického ministerstva spravodlivosti. Cieľom útoku sa stali aj weby hudobných vydavateľstiev Universal Music a Warner Music i stránky amerického združenia na ochranu autorských práv.

Okrem posledného webu už v piatok večer fungovali všetky.

Megaupload nie je len príkladom toho, ako sa môže osud servera na sťahovanie nelegálneho obsahu skončiť. Ide o jeden z prvých projektov, ktorý ukázal, ako sa dá na tomto čiernom biznise zarobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Obžaloba napríklad spomína, že na účty PayPal, cez ktoré web získaval peniaze za prémiové účty, prišlo od novembra 2006 do júla 2011 až 110 miliónov dolárov.

Server podľa obžaloby navádzal k poskytovaniu čo najväčšieho množstva dát. Za každých 5000 stiahnutí vyplácal dolár. Najaktívnejší používatelia získali vyššie sumy, tie sa pohybovali v stovkách až tisícoch dolárov.

Slovák zarobil aspoň milión

Osud obvineného Slováka Júliusa Bencka sledujú diplomati, Američania ho zatiaľ nezadržali.

BRATISLAVA. Vydavateľstvá si náhradu škody nenárokujú len od americkej spoločnosti Megaupload.com, ale aj od siedmich ľudí, ktorí boli obvinení.

Medzi nimi je aj Július Bencko, občan Slovenskej republiky. Žaloba prezrádza, že na Slovensku má aj trvalý pobyt.

Zatknutý však zatiaľ nebol, polícia totiž zadržala len štyroch zo siedmich obvinených. Bencko vlastní 2,5-percentný balík akcií spoločnosti Megaupload a podľa obžaloby len len za rok 2010 na činnosti spojenej s webovým serverom Megaupload.com zarobil milión dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Bencko pracoval podľa amerických prokurátorov pre Megaupload ako hlavný grafický dizajnér. Integroval do stránky systém pre inzerciu a prehrávanie videa. Obžaloba tvrdí, že sa aktívne zapájal aj do získavania nelegálneho obsahu.

Krátko po odstavení serveru Megaupload prestala fungovať Benckova osobná webová stránka, no jeho fotky sú stále dostupné na webe Photo.net.

V žalobe sa spomína aj Benckov účet v slovenskej pobočke ČSOB. Nie je zrejmé, či ho banka po doručení žaloby na súd zablokovala, ČSOB totiž do uzávierky stanovisko SME neposkytla.

Naša polícia podľa hovorcu Policajného prezídia Michala Slivku zatiaľ žiadosť o spoluprácu z USA nedostala.

Podobne reagovala aj šéfka komunikácie ministerstva zahraničia Petra Greksová. „Prípad pozorne sledujeme a po prípadnej žiadosti sme pripravení v rámci konzulárnych možností poskytnúť slovenskému občanovi právnu pomoc,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyužitý kredit získate späť ťažko

Zo serveru Megaupload som si sťahoval filmy, hudbu aj softvér. Čo mi hrozí ?

Na Slovensku je sťahovanie chráneného obsahu z takýchto serverov nelegálne, hovorí právnička Zuzana Hečko z advokátskej kancelárie Allen&Overy. Dodala, že podľa Trestného zákona môže byť aj trestné.

Autorský zákon síce podľa Hečko umožňuje Slovákom výrobu kópií pre osobnú potrebu na nekomerčné účely, avšak len z originálov, ktoré si zakúpili legálne. Ide napríklad o vyrobenie empétrojky z legálne kúpeného cédečka, ktoré budete počúvať v aute.

„V prípade sťahovania cez weby ako Megaupload, Megavideo, Kinotip, Fotelka a podobné nie je toto ustanovenie použiteľné, nakoľko už pôvodný zdroj je nelegálny,“ vysvetlila právnička.

Počul som, že v niektorých štátoch je sťahovanie legálne?

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad v Holandsku či Kanade je sťahovanie legálne, no trestá sa tam zdieľanie obsahu cez podobné servery ako je Megaupload či RapidShare. „V iných štátoch takáto debata nevznikla, nakoľko bolo jasné, že aj sťahovanie predstavuje porušenie autorských práv,“ povedala Hečko.

Serveru som platil za to, aby som si obsah mohol sťahovať rýchlejšie. Ako môžem získať nevyčerpané peniaze?

Pokiaľ ste platili cez PayPal, môžete do 45 dní od platby požiadať o vrátenie peňazí, lebo ste služby portálu nemohli využiť. No žiadosť môže skončiť neúspechom, keďže voči spoločnosti je v USA vedená žaloba. Preto nemusíte uspieť ani pri žiadosti o vrátenie peňazí cez spoločnosť, ktorá vydala platobnú kartu. Zuzana Hečko nevidí veľkú šancu na získanie nevyužitých peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem sťahovania som na tento server nahrával hry, filmy, ale aj seriály z televízie. Môžu ma za to vyšetrovať?

Odpoveď podľa právničky Zuzany Hečko závisí od toho, či sa na obsah vzťahuje autorskoprávna ochrana. „Podľa Autorského zákona ochrana trvá 70 rokov po smrti autora,“ tvrdí.

Pokiaľ ide práve o takúto hudbu či filmy, môžu vás za ich zdieľanie vyšetrovať. Hečko upozorňuje, že autori a ich zástupcovia sa cez IP adresy môžu legálne dostať až k vašim kontaktným údajom

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu