BRATISLAVA. Nevidieť ju. A nielen preto, že je na galaktické pomery drobčekom a leží extrémne ďaleko - zhruba sedem miliárd svetelných rokov.
Dôvod je pravdepodobne iný: astronómovia si myslia, že novoobjavené trpasličia galaxia - sprievodca väčšej galaxie - môže byť vytvorená výhradne z tmavej hmoty.
Tmavá záhada
Tmavá hmota je jednou z najzáhadnejších zložiek vesmíru. Tvorí väčšinu hmoty v známom kozme a vieme o nej len prostredníctvom jej gravitačného pôsobenia. Práve gravitácia prezradila aj nového trpaslíka.
Vedci totiž pozorovali ešte vzdialenejší zdroj žiarenia a známu galaxiu medzi nimi využili ako gravitačnú šošovku.
Tá funguje na princípe einsteinovského zakrivenia priestoru a pomáha sledovať extrémne vzdialené objekty. Žiarenie však ohla inak, ako podľa počítačových modelov mala.
Tak astronómovia zistili, že okrem veľkej galaxie v oblasti jestvuje ešte aj neviditeľný, menší (má hmotnosť asi ako dvesto miliónov Sĺnk) satelitný trpaslík. Informovali o tom v magazíne Nature.
Príliš ďaleko?
„Toto je najmenej hmotná galaxia, akú sme kedy v takejto vzdialenosti videli,“ hovorí pre Space.com spoluautor štúdie Matthew Auger.
Otázne zostáva, či je novoobjavená trpasličia galaxia zložená len z tmavej hmoty, alebo obsahuje aj hviezdy. Tie by však museli svietiť príliš slabo, aby sme ich zo Zeme mohli vidieť.
„V tomto okamihu je to ešte príliš ťažké povedať,“ dodáva pre BBC David Lagattuta z kalifornskej univerzity. „Pretože naše teleskopy sú zatiaľ prislabé, aby videli tak ďaleko také nejasné galaxie.“