MOSKVA, BRATISLAVA. Ruská vládna komisia dospela k názoru, že hlavnou príčinou novembrového zlyhania sondy Phobos-Grunt boli výrobné chyby. Oznámil to riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Vladimir Popovkin, ktorého citovala agentúra RIA Novosti.
"Hlavnými príčinami boli chyby počas výroby a testovania, a tiež nedostatky pri projektovaní," uviedol Popovkin po preštudovaní predbežnej správy vyšetrovacej komisie.
Možno aj radar
Šéf Roskosmosu pred niekoľkými dňami vyhlásil, že poruchu sondy mohlo spôsobiť silné elektromagnetické žiarenie z amerického radaru na Marshallových ostrovoch, pričom zrejme nešlo o zámer.
Závery vyšetrovacej správy napokon označili žiarenie z radaru len za jednu z možných príčin zlyhania sondy, ktorá namiesto letu k Marsu uviazla na obežnej dráhe Zeme.
Či skutočne fungovanie sondy ovplyvnil aj americký radar, ukážu až ďalšie testy, do ktorých sa možno zapoja aj experti NASA.
Zlyhala na orbite
Sonda Phobos-Grunt odštartovala na misiu k Marsu 9. novembra, po zlyhaní motorov však uviazla na obežnej dráhe a neovládateľná pomaly klesala k Zemi. Jej zvyšky sa v nedeľu večer zrútili do vôd južného Tichomoria.
Projekt za vyše 130 miliónov eur bol najdrahšou a najambicióznejšou ruskou vesmírnou misiou od rozpadu Sovietskeho zväzu. Sonda mala pristáť na Phobose - jednom z dvoch mesiacov planéty Mars. Tam mala odobrať vzorky horniny a v roku 2014 sa s nimi vrátiť na Zem.
Podľa údajov NASA od roku 1960 zlyhalo všetkých 17 ruských (respektíve sovietskych) pokusov o výskum červenej planéty zblízka.