BRATISLAVA. Vesmír je rozsiahla strelnica. Krúžia ním kométy a asteroidy, väčšie i menšie kúsky, ktoré sa zrážajú navzájom a občas trafia i niektorú z planét slnečnej sústavy. Stalo sa tak aj niekedy pred miliónmi rokov.
Vtedy do Marsu narazil asteroid dostatočné veľký, aby z jeho povrchu vystrelil do okolitého kozmu viaceré úlomky. Jeden z nich dopadol minulé leto na našu planétu a pri dopade sa rozpadol na niekoľko kusov. Tie nám môžu prezradiť čosi z minulosti nášho vesmírneho suseda.
Len piaty raz
Mars je jedno z najdôležitejších miest na kozmický výskum. Vieme, že sa na jeho povrchu nachádza voda, občas možno v kvapalnom skupenstve. Vieme, že kedysi poskytoval podmienky vhodnejšie na život než naša vlastná planéta.
Fakty
Meteority
Kúsky telies, ktoré prežijú prelet atmosférou a dopadnú na Zem.
V prípade Marsu ide o kamene, ktoré do kozmu zrejme vystrelil náraz iného telesa.
Krúžia okolo neho naše sondy a jeho povrch brázdia pohyblivé roboty. No stále sa nám nepodarilo z tejto planéty priviezť vzorky.
Kozmický biliard to však občas urobí za nás. V júli takto dopadli na Zem kúsky, ktoré vedci a hľadači meteoritov objavili v marockej púšti v decembri. Cenné sú aj preto, že predtým sa nám len štyrikrát v dejinách podarilo sledovať dopad úlomkov z Marsu.
„Z vedeckého hľadiska sa to ani nedá oceniť,“ hovorí pre agentúru AP Chris Herd z Albertskej univerzity. „Navyše sú to naozaj prekrásne kúsky. Ide o zriedkavé typy, navyše úplne čerstvé.“
Vedci? Kúpte
Ak chcú však vedci kúsky z Marsu získať, musia ich odkúpiť od zberačov a priekupníkov. Tí kusy meteoritu predávajú asi desaťnásobne drahšie než zlato.
„Päťsto či šesťsto dolárov za čerstvý gram spadnutý rovno z Marsu? Myslím, že to nie je až tak veľa,“ hovorí pre Space.com priekupník Darryl Pitt.
Za úlomky museli okrem súkromných zberateľov zaplatiť univerzity, múzeá i samotná americká NASA. Vedci pritom upozorňujú, že kúsky by mohli byť dôležité nielen pri skúmaní červenej planéty. Teoreticky by totiž mohli obsahovať stopy po organických zlúčeninách, či - ak vôbec jestvovali - po marsovských mikróboch.
Organické stopy
„Keďže sú tie úlomky také čerstvé, ak v nich nájdete organické zložky, môžete si byť takmer istí, že sú z Marsu,“ vysvetľuje Carl Agee, riaditeľ amerického Inštitútu meteoritiky.
Nie všetci odborníci však s takýmto optimizmom súhlasia. Pol roka je podľa nich príliš dlhý čas a pozemský život počas neho mohol vzorky kontaminovať. Lepšie však dodnes nemáme, keďže niektoré ďalšie kúsky z Marsu sme objavili až po tisícročiach, počas ktorých ležali v púšťach či uväznené v antarktickom ľade.
Tajomné kúsky z inej planéty
Meteority môžu byť kľúčom k objavu mimozemšťanov.
BRATISLAVA. Je to jedna z najznámejších „vesmírnych“ káuz. Hovorí o kameni, ktorý dopadol na Zem úplne rovnako ako aktuálny meteorit a rovnako pochádzal aj z Marsu.
Pri Allan Hills 84001 však nie je dôležitý pôvod. Hádky vyvoláva to, čo kus skaly ukrýva.
Meteorit skúmali vedci viac ako desaťročie. A prišli s kontroverzným vyhlásením: v kameni sa nachádzajú podozrivé štruktúry.
Tieto štruktúry však nevznikli prirodzenou cestou, mali byť pozostatkami po drobných mikróboch. Mimozemšťanoch. Nasledovalo vyhlásenie prezidenta USA Billa Clintona, chaos v médiách a škandál. Väčšina odborníkov bola proti.
Pred dvomi rokmi sa objavili nové výsledky z výskumu kúska červenej planéty. A tie znovu naznačujú, že štruktúry v kameni ukazujú na organický pôvod. A nielen v ňom, ale aj v ďalších meteoritoch.
Tomáš Prokopčák