Greenwichský čas je určujúci pre meranie svetového času od roku 1884, no podľa vedcov sú atómové hodiny pre tento účel oveľa vhodnejšie.
LONDÝN. Veľká Británia sa chystá tvrdo postaviť na obranu svojej hvezdárne v Greenwichi, ktorú chcú vymeniť za atómové hodiny.
O tom, či určovanie svetového času podľa poludníka prechádzajúceho Greenwichom skončí v zabudnutí, rozhodne budúcotýždňové stretnutie predstaviteľov 190 krajín sveta v švajčiarskej Ženeve. Britský zástupca, vedec Peter Whibberley v piatok potvrdil médiám, že ak sa svet raz rozhodne zrušiť spojenie s takzvaným Greenwichský čas (Greenwich Mean Time - GMT), už ho nebude možné obnoviť.
Ako upozornil, "dnes sa dá dodať jedna sekunda, no minútu alebo hodinu na spresnenie času už dodať nebude možné".
GMT je založené na rotácii Zeme okolo svojej osi a čas je určovaný podľa polohy greenwichského poludníka.
Vedci však argumentujú rozdielnosťou medzi rýchlosťou rotácie Zeme a rýchlosťou atómov, čo spôsobuje problémy elektronickým zariadeniam, ktoré dnes vládnu svetu.
Meranie času prostredníctvom atómových hodín v 70 laboratóriách po celom svete sa pritom uplatňuje od roku 1972 v podobe koordinovaného svetového času (Coordinated Universal Time - UTC). Podľa Britov stoja za snahou zrušiť GMT a nahradiť ho atómovými hodinami Francúzi.