SME

Doménoví špekulanti majú skončiť

Spory medzi poškodenými a špekulantmi domén už nebude prešetrovať súd, ale špeciálna komisia.

Riešenie problému špekulantov s webovými doménami sa u nás dlhé roky odsúvalo.Riešenie problému špekulantov s webovými doménami sa u nás dlhé roky odsúvalo. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

BRATISLAVA. Problém špekulantov s internetovými doménami u nás stále prekvitá a jeho riešenie sa dlhé roky odsúvalo.

Ak napríklad firma alebo vlastník domény po roku nezaplatí pravidelný poplatok, hrozí mu, že internetový robot podvodníka ju obsadí a umiestni na ňu vlastný obsah s reklamou.

Keď neskôr ju majiteľ žiada naspäť, špekulant za ňu požaduje drahé „výkupné“. Poškodení mali doteraz len dve možnosti: zažalovať podvodníka na súde alebo sa domény vzdať.

Poškodeným však už v lete svitá na lepšie časy. „V najbližších dňoch sa v spolupráci s ministerstvom financií majú schváliť pravidlá, ktoré eliminujú praktiky podvodníkov. Mohli by sa schváliť už v júli,“ hovorí šéf správcu slovenských domén SK–NIC Patrik Krauspe.

Žiadny súd, ale komisia

Zásadnou zmenou má byť zriadenie špeciálnej komisie, ktorá bude spory medzi poškodenými a špekulantmi prešetrovať. Ako bude vyzerať zatiaľ nie je známe.

info
Nové pravidlá
  • registračné obdobie pre domény sa predĺži z jedného roka na neobmedzený čas,
  • bude platiť nový kreditný systém, z virtuálneho účtu sa bude strhávať pravidelný poplatok za doménu, zruší sa tak zrejme lehota 14 dní, počas ktorých záujemca po registrácii domény musel zaplatiť, nový automatizovaný systém platbu vykoná hneď,
  • doménu s koncovkou .sk si budú môcť registrovať aj zahraničné firmy, ktoré nemajú sídlo na Slovensku.

„Buď sa založí nová v Bratislave, alebo využijeme služby už existujúcich doménových súdov napríklad v Česku,“ tvrdí Krauspe.

V tom prípade spory bude riešiť Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře.

„Bolo by to najefektívnejšie, pretože česká komisia má systém, infraštruktúru a navyše bohaté skúsenosti s doménovými podvodmi,“ tvrdí právnička zaoberajúca sa duševným vlastníctvom Zuzana Hecko z fimy Allen & Overy.

Poškodený by sa vyhol „bežným“ súdom, kde na rozhodnutie poškodený čaká aspoň pol roka.

Ďalšou zmenou je predĺženie registračného obdobia domény. V súčasnosti je to len jeden rok.

„Po novom bude platiť, že na koľko rokov si bude chcieť užívateľ zaplatiť doménu, na toľko rokov si ju aj zaplatí. Môže to byť aj 99 rokov, nechceme ho však limitovať,“ tvrdí Krauspe.

Novinka: kreditný systém

V praxi sa pritom často stávalo, že majiteľ platil pravidelný ročný poplatok, ale niekedy na to jednoducho zabudol.

Po dvoch mesiacoch, ak za doménu nestihol zaplatiť, sa doména uvoľnila a špekulanti ju stihli prebrať. Navyše podvodníci často využívajú fakt, že prvých 14 dní od registrácie nemusia za doménu platiť.

Tento čas využívali, aby zistili, či jej pôvodný majiteľ má o ňu záujem. Začali majiteľa finančne vydierať.

„Tomu by mal byť koniec. Chceme zaviesť povinný kreditný systém, z ktorého sa budú automaticky strhávať platby za domény,“ vysvetľuje šéf SK–NIC. Kredit by nemal byť vysoký – okolo 150 eur.

Zástupcovia SK–NIC, ministerstva financií a internetovej komunity, ktorí sú združení v Komisii pre správu národnej domény .sk, si od kreditného systému sľubujú menej špekulantov a zavedenie automatizovaného systému platieb.

Nové pravidlá majú riešiť aj problém, že sme jedinou krajinou v regióne strednej a východnej Európy, ktorá vyžaduje od firiem a ľudí na registráciu domény s koncovkou .sk trvalý pobyt na Slovensku. Nové pravidlá to majú umožniť aj firmám, ktoré tu sídlo nemajú.

„V Európe je to pritom úplne bežné. Pokiaľ viem, tak táto možnosť stále chýba napríklad v Kazachstane,“ hovorí právnička Hecková.

Zahraničné firmy sú preto nútené používať našich registrátorov na registráciu svojej domény. Slovenský registrátor namiesto toho, aby držal doménu pre zahraničnú spoločnosť a nechal stránku prázdnu, často na nej profituje a ponúka vlastné služby.

ico

Podvodníci menia postoje a chcú peniaze

Od Mateja Bórika chcel podvodník za vrátenie domény tisíc eur. Ten na návrhy nepristúpil.

BRATISLAVA. „Slabšie povahy by rozhovor s doménovým špekulantom nezvládli,“ tvrdí Matej Bórik.

Sám nedávno stretnutie na káve s doménovým podvodníkom absolvoval, keď chcel svojmu klientovi zachrániť doménu.

Zmeny nálad

Doménu pôvodne vlastnila firma, ktorá sa z ekonomických dôvodov rozhodla ukončiť podnikanie.

„Okamžite, ako doména vypršala, ju zaregistroval špekulant,“ hovorí Bórik. Firma za vrátenie domény požadovala tisíc eur, prípadne prenájom 300 eur ročne. Po telefonickom rozhovore si dohodli osobné stretnutie.

„Šiel som na stretnutie s nádejou, že sa bude dať vyjednať nižšia suma z dôvodu vlastníctva ochrannej známky,“ tvrdí.

Podvodník ho najprv presviedčal, že požadovaná suma má pokryť náklady so získaním domény a jej údržbou.

Neskôr zmenil rétoriku, predaj uskutočniť nechcel, pretože na stránke pripravuje veľký projekt. Chcel ju preto ponúknuť len na prenájom – maximálne na dva roky.

„Dopadlo to tak, že sme sa nakoniec nedohodli a nechal som si pomocou služby odchyt domén poslať deň pred vypršaním platnosti domény informáciu. Tak budem čakať a možno si ju nezaregistruje aj o rok,“ dodal Bórik.

Keďže firma, ktorú Bórik zastupuje, má na doménu aj identickú ochrannú známku, na súde by zrejme uspel. „Ak bude majiteľ ochrannej známky iniciovať spor, na súde zrejme vyhrá,“ tvrdí právnička Zuzana Hecko.

Ustráženie si domén

Chrániť sa rozhodol aj líder Obyčajných ľudí Igor Matovič, na ktorého je podľa Registra domén registrovaných asi sto domén. Väčšina z nich je nefunkčná. Medzi nimi aj caf.sk, cloveku.sk, haloo.sk a iné.

„Všetky stránky súviseli s projektmi, ktoré som robil v minulosti v rámci firiem,“ tvrdí Matovič s tým, že za domény platí dodnes. „Takto sme sa chceli chrániť proti podvodníkom, ktorí ukradnú doménu a postavia si na nej vlastný biznis,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu