SME

Fyzik Blažek: Pri Higgsovom bozóne sa zhodli dáta

Slováci prispeli k experimentu v CERN-e, ktorý pomôže hľadať častice za štandardným modelom. Aj taký bol rok 2011 podľa teoretického fyzika Tomáš Blažeka z FMFI UK.

Tomáš Blažek prednáša teoretickú fyziku na FMFI UK v Bratislave a zúčastňuje sa na výskume prostredníctvom detektoru ATLAS na Veľkom hadrónovom urýchľovači Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) neďaleko Ženevy.Tomáš Blažek prednáša teoretickú fyziku na FMFI UK v Bratislave a zúčastňuje sa na výskume prostredníctvom detektoru ATLAS na Veľkom hadrónovom urýchľovači Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) neďaleko Ženevy. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Čo bolo podľa vás najvýznamnejšou vedeckou udalosťou či objavom roka 2011 na Slovensku?

Ťažko sa mi vyjadruje, lebo neviem o objave slovenských vedcov skutočne veľkého významu za posledný rok. Z hľadiska nasej fakulty (FMFI UK) by som ja osobne dal na prvé miesto vytvorenie riadiaceho a monitorovacieho softvéru pre triger na pripravovanom experimente v CERN-e, ktorý ma názov NA62, a ktorého cieľom je pozorovanie zriedkavých rozpadov K-mezónov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takéto rozpady budú nepriamo svedčiť o prítomnosti nových častíc za štandardným modelom. Slovensky kolektív vedený Doc. Vladimírom Černým z FMFI UK významne prispel k rozbiehaniu tohto experimentu. NA62 je po experimentoch na LHC druhým najväčším experimentom v laboratóriu CERN.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo podľa vás najvýznamnejším vedeckým objavom vo svete?

Stručná odpoveď: evidencia existencie Higgsovej častice s hmotnosťou 125 GeV

Menej stručné odpovede: Do úvahy podľa mňa pripadá prvé zverejnenie superpresných dát o reliktnom žiarení získaných satelitom Planck [január 2011] - Planck priniesol fantasticky presne údaje, z ktorých však zatiaľ nie je žiaden prelomový výsledok, a preto ho nedávam na prvé miesto.

Vyhlásenie experimentu OPERA, že im napriek polročnému úsiliu nájsť chybu stále vychádza rýchlosť neutrín prichádzajúcich z CERN-u o 6-sigma väčšia ako rýchlosť svetla [september 2011] - OPERE by celkom určite patrilo na prvé miesto ankety, keby bol ich objav potvrdený iným nezávislým experimentom. Podľa mňa je zatiaľ príliš veľké riziko, že ide iba o chybu v meraní.

SkryťVypnúť reklamu

A prvá evidencia v prospech existencie Higgsovej častice na LHC s hmotnosťou 125 GeV [december 2011] - signál Higgsovej častice ešte neprekonal hranicu 5-sigma, na hmotnosti 125 GeV sa však zhodnú dáta z rôznych spôsobov rozpadu a aj z oboch detektorov (ATLAS a CMS), takže na prvé miesto dávam tento výsledok.

Aký bol rok 2011 podľa slovenských vedcov? Dozviete sa to v našej výročnej ankete.

Autor: ved

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu