SME

Spoločnosti sa rýchlym zavádzaním moderných technológií vystavujú rizikám

Rýchly vývoj v oblasti informačných technológií prináša so sebou väčšie bezpečnostné riziká. So snahou čo najrýchlejšie zaviesť moderné technológie, ako sú napríklad cloud computing, mobilné tablety, alebo využiť sociálne médiá, klesá schopnosť spoločnost

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Bratislava 3. januára (TASR) - í čeliť novým bezpečnostným hrozbám. Vyplýva to z pravidelného medzinárodného prieskumu informačnej bezpečnosti uskutočneného spoločnosťou Ernst & Young medzi 1700 spoločnosťami z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu, že 72 % respondentov vyjadrilo z narastajúcich vonkajších hrozieb obavy, iba tretina firiem revidovala v uplynulom roku svoju stratégiu týkajúcu sa zabezpečenia informácií. Až 80 % spoločností buď už používa, prípadne v horizonte jedného roka plánuje používať mobilné tablety a 61 % opýtaných sa rovnako aktívne stavia k využívaniu tzv. cloudových služieb, t. j. dodávke zdrojov prostredníctvom internetu. Otázka bezpečnostných hrozieb sa potom v snahe prispôsobiť krok dynamickému prostrediu často rieši až dodatočne.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia v oblasti počítačovej kriminality je pritom alarmujúca. Podľa posledných správ sa približne 65 % celosvetových používateľov internetu stalo do júna 2011 obeťou počítačového zločinu. A zo správ FBI vyplýva, že len v roku 2011 bolo prijatých už viac než 350.000 sťažností týkajúcich sa počítačovej kriminality. Tieto údaje navyše treba posudzovať v kontexte toho, že väčšina kybernetických zločinov sa nenahlási.

"Rýchly vývoj v oblasti informačných technológií sa premieta do všetkých odborov. S tým, ako sa spoločnosti stávajú čoraz viac závislejšími od bezchybného fungovania informačných technológií, rastie aj požiadavka na ochranu týchto technológií. Táto požiadavka je veľmi významná, pretože počítačová kriminalita je čoraz viac spájaná s organizovaným zločinom," komentuje výsledky prieskumu Lukáš Neduchal, senior manažér oddelenia poradenských služieb a riadenia rizík v oblasti IT v Ernst & Young v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Povzbudivé je, že 59 % spoločností plánuje v najbližších 12 mesiacoch zvýšiť svoj rozpočet na informačnú bezpečnosť. Naproti tomu iba 51 % podnikov disponuje zdokumentovanou stratégiou informačnej bezpečnosti. Respondenti prieskumu uvádzajú, že plánujú v budúcom roku investovať primárne do zabezpečenia cloud computingu. Najvyššou prioritou z hľadiska financovania vôbec sa v celkovom hodnotení už druhý rok za sebou stalo zabezpečenie kontinuity podnikania.

Zavádzanie tabletov a chytrých telefónov figuruje na druhej pozícii v rebríčku najdôležitejších technologických výziev, pričom viac než polovica účastníkov prieskumu považuje zvládnutie tohto kroku za náročné či dokonca veľmi náročné. Postupy, ktoré sa pre riziká týkajúce sa týchto nových technológií najčastejšie uplatňujú, zahŕňajú úpravu bezpečnostných zásad a takisto najrôznejšie osvetové programy. Implementácia samotných bezpečnostných a softvérových prvkov však stále zaostáva napríklad šifrovanie uplatňuje menej než polovica (47 %) spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina respondentov (72 %) sa najviac obáva rizík spojených so škodlivými útokmi zvonku. Na také útoky môžu byť zneužité informácie získané prostredníctvom sociálnych médií, napríklad phishingových správ zaslaných konkrétnym osobám. Firmy zaujímajú voči podobným hrozbám nekompromisný postoj. Viac než polovica spoločností (53 %) trend využívania sociálnych médií odmieta a namiesto implementácie zodpovedajúcich celopodnikových opatrení prístup na vybrané servery radšej úplne blokuje.

Podľa prieskumu sa iba 12 % spoločností zaoberá otázkami z oblasti informačnej bezpečnosti na každom stretnutí manažmentu. Pritom menej než polovica (49 %) respondentov je presvedčená, že úroveň informačnej bezpečnosti zodpovedá potrebám firmy.

TASR informovala spoločnosť Ernst & Young v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 888
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 841
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 075
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 711
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 074
SkryťZatvoriť reklamu