SME

Vedci objavili nové príšery z morských hlbín

V Indickom oceáne našli nové druhy zvierat. V extrémnych podmienkach prežívajú vďaka trhlinám.

V morských hlbinách žijú krevety, kraby aj slimáky.V morských hlbinách žijú krevety, kraby aj slimáky. (Zdroj: David Shale/University of Southampton)

BRATISLAVA. Sú to malé laboratóriá evolúcie. Miesta, kde sa rozchádzajú tektonické platne a kde sa vždy nakrátko objavia a zase zaniknú trhliny, v okolí ktorých prúdi veľmi horúca, no na minerály bohatá voda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj v týchto extrémnych podmienkach na morskom dne existuje život. Vedci preskúmali stredomorský chrbát na mieste, kde sa navzájom vzďaľujú Africká a Antarktická platňa. Domnievajú sa, že pomocou robotickej ponorky objavili nové, čudesné druhy.

Ostrovčeky života

Na morskom dne je tma a voda by tam mala byť príliš studená pre zložitejšie ekosystémy. Výnimkou sú však vulkanicky aktívne oblasti, ktoré živočíchom poskytujú lepšie podmienky. Tie sa zoskupujú okolo trhlín, z ktorých prúdia živiny.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je, že tieto trhliny a otvory v morskom dne jestvujú krátko. Keď sa uzavrú, podmorské zvieratá prídu o zdroj potravy a mali by vymrieť. Zvieratá si však vyvinuli schopnosť presunúť sa k ďalšiemu takémuto otvoru.

„Preto sú tieto trhliny skvelým miestom na pochopenie toho, ako sa rôzne druhy šíria a vyvíjajú v hlbinách oceánov,“ hovorí pre BBC Jon Copley, ktorý projekt prieskum morského dna vedie.

„Sú to malé ostrovčeky. Očakávali sme, že sa budú podobať na tie z Atlantiku či Indického oceánu a niektoré podobnosti sme objavili. No narazili sme aj na niektoré druhy zvierat, ktoré sú v týchto oblastiach neznáme.“

Riziko ťažby

Vedci sa teraz boja, ako dlho novoobjavené druhy zvierat - krevety, kraby, lastúry či špecifické slimáky ­ prežijú. Výskum morského dna totiž umožnila Čína, ktorá chce v týchto miestach ťažiť nerastné suroviny.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ich ťažbe sa však celé oblasti s unikátnym podmorským životom zničia.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu