SME

Vedci objavili nové príšery z morských hlbín

V Indickom oceáne našli nové druhy zvierat. V extrémnych podmienkach prežívajú vďaka trhlinám.

V morských hlbinách žijú krevety, kraby aj slimáky.V morských hlbinách žijú krevety, kraby aj slimáky. (Zdroj: David Shale/University of Southampton)

BRATISLAVA. Sú to malé laboratóriá evolúcie. Miesta, kde sa rozchádzajú tektonické platne a kde sa vždy nakrátko objavia a zase zaniknú trhliny, v okolí ktorých prúdi veľmi horúca, no na minerály bohatá voda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj v týchto extrémnych podmienkach na morskom dne existuje život. Vedci preskúmali stredomorský chrbát na mieste, kde sa navzájom vzďaľujú Africká a Antarktická platňa. Domnievajú sa, že pomocou robotickej ponorky objavili nové, čudesné druhy.

Ostrovčeky života

Na morskom dne je tma a voda by tam mala byť príliš studená pre zložitejšie ekosystémy. Výnimkou sú však vulkanicky aktívne oblasti, ktoré živočíchom poskytujú lepšie podmienky. Tie sa zoskupujú okolo trhlín, z ktorých prúdia živiny.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je, že tieto trhliny a otvory v morskom dne jestvujú krátko. Keď sa uzavrú, podmorské zvieratá prídu o zdroj potravy a mali by vymrieť. Zvieratá si však vyvinuli schopnosť presunúť sa k ďalšiemu takémuto otvoru.

„Preto sú tieto trhliny skvelým miestom na pochopenie toho, ako sa rôzne druhy šíria a vyvíjajú v hlbinách oceánov,“ hovorí pre BBC Jon Copley, ktorý projekt prieskum morského dna vedie.

„Sú to malé ostrovčeky. Očakávali sme, že sa budú podobať na tie z Atlantiku či Indického oceánu a niektoré podobnosti sme objavili. No narazili sme aj na niektoré druhy zvierat, ktoré sú v týchto oblastiach neznáme.“

Riziko ťažby

Vedci sa teraz boja, ako dlho novoobjavené druhy zvierat - krevety, kraby, lastúry či špecifické slimáky ­ prežijú. Výskum morského dna totiž umožnila Čína, ktorá chce v týchto miestach ťažiť nerastné suroviny.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ich ťažbe sa však celé oblasti s unikátnym podmorským životom zničia.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu