BRATISLAVA. Už pred Vianocami, ktoré sú pre operátorov najvýnosnejším obdobím, mohli mať klienti na výber, či sa im zaviažu využívať paušál na dva roky, alebo iba na rok. Spoločnosti mali už šesť mesiacov ponúkať ku všetkým produktom aj ročnú viazanosť.
Tak to plánovalo ministerstvo dopravy koncom minulého roka. Európska komisia totiž tlačila, aby sa nové pravidlá pre operátorov vrátane povinnosti ponúkať ročnú viazanosť ku všetkým produktom, prijali do 25. mája.
Proti rýchlemu nasadeniu tejto povinnosti sa počas pripomienkovania nového telekomunikačného zákona postavilo Fórum pre komunikačné technológie. To združuje najväčšie technologické podniky a operátorov na Slovensku.
Aj keď ministerstvo vedelo, že nedodrží záväzok voči Bruselu, fóru vyhovelo a povinná ročná viazanosť bude realitou až od nedele 1. januára.
Ustúpili a pochybili
Hovorca ministerstva Martin Krajčovič pripomína, že novú povinnosť včas prijalo len päť štátov Európskej únie. Pripomienke úradníci podľa Krajčoviča vyhoveli, pretože operátori potrebovali čas nabehnúť na nové pravidlá.
Zvyšná časť telekomunikačného zákona pritom začala platiť 1. novembra, keď sa zrušili aj všetky paragrafy pôvodného zákona. Úradníci si to zrejme neuvedomili, a preto nám už vyše 58 dní chýba v zákone ustanovenie, podľa ktorého uzatvárajú operátori a zákazníci zmluvy o pripojení.
Starý paragraf je totiž zrušený a nový začne platiť až v nedeľu 1. januára.
Ministerstvo túto chybu nekomentovalo. „Nevieme o žiadnej komplikácii, ktorá by v súvislosti so zmluvami v prechodnom období mohla vzniknúť,“ dodal Krajčovič.
Zmluvy sú platné
Všetci oslovení operátori o chybe vedia. Nové kontrakty riešia v praxi odkazom na telekomunikačný zákon, ktorý už neplatí. Takto vyzerajú desiatky zmlúv o pripojení, ktoré sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.
Chybu vidí aj právnik advokátskej kancelárie e/n/w/c Radovan Pala. „Zmluvy sú platné, no za určitých okolností sa dá spochybniť ich obsah, lebo im chýba jasný zákonný rámec,“ vysvetlil Pala.
Aj keď zmluvy odkazujú na neplatný zákon, obsahujú všetky formálne náležitosti a najmä, zákazníci prejavili jasnú vôľu ich uzavrieť. „Posudzujú sa podľa obsahu, nie podľa formy,“ reagovala Telefónica. „Sú jednoznačne platné,“ dodal Telekom.
Orange a Telekom považujú situáciu aj za dôsledok toho, že nový zákon neupravoval takmer žiadne prechodné obdobia. „Dvojmesačný odklad je minimálny na zmenu desiatok všeobecných podmienok, formulárov či vzorov zmlúv,“ argumentuje hovorca Orangeu Richard Fides.
Chyba ohrozuje aj úrad
Nejde o prvú chybu pri tvorbe nového telekomunikačného zákona. Ten totiž reformuje aj Telekomunikačný úrad, ktorý má strážiť férovosť multimiliónového biznisu. Úradníci však zabudli pridať do zákona ustanovenie, ktoré by riešilo nástupníctvo reformovanej inštitúcie.
Kontinuita teleúradu je tak prerušená napríklad podľa ústavného právnika Radoslava Procházku (KDH) aj podľa Jozefa Vozára z Ústavu štátu a práva SAV. Ministerstvo pochybenie odmieta.